more_horiz
Wiadomości

W Wilnie wyjątkowy koncert "Ballady i romanse". To część obchodów Roku Romantyzmu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 23:21
Mieszkańcy Wilna usłyszeli "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w wykonaniu polskiej artystki Marty Zalewskiej. Wydarzenie zorganizowała Telewizja Polska z okazji Roku Romantyzmu Polskiego oraz trzecich urodzin kanału TVP Wilno.
W Wilnie odbył się koncert Ballady i romanse
W Wilnie odbył się koncert "Ballady i romanse"Foto: Jan Bogacz/TVP/East News

Koncert "Ballady i romanse" odbył się u podnóża wileńskiej Góry Zamkowej, na dziedzińcu wileńskiego Starego Arsenału. Marta Zalewska powiedziała Polskiemu Radiu, że nie wszystkie utwory Adama Mickiewicza, które znalazły się w repertuarze, są znane szerszej publiczności.

- Na przykład utwory takie jak "W imionniku" czy "Snuć miłość" to są, według mnie, wiersze mniej popularne, a ja znalazłam je jeszcze w pierwodruku różniącym się nieco od współcześnie wydawanych wersji - zaznaczyła artystka. Jej muzyka to połączenie rocka z folkiem i brzmieniem instrumentów dawnych.

- Poezja Mickiewicza jest tak bogata i ma tak szeroki wachlarz emocji i przemyśleń, że musiało to mieć odzwierciedlenie także w muzyce - dodała Marta Zalewska.

Koncert z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

Telewizja Polska zorganizowała koncert z okazji Roku Romantyzmu Polskiego oraz zbliżających się trzecich urodzin kanału TVP Wilno. - Mamy nadzieję, że dzięki temu rodzajowi oferty trafimy nie tylko do młodych Polaków w Wilnie i na Wileńszczyźnie, ale też przyciągniemy część publiczności litewskiej czy przedstawicieli innych mniejszości, chociażby rosyjskiej - powiedział Polskiemu Radiu członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz.

Koncert był transmitowany na antenach TVP Polonia, TVP Kultura oraz TVP Wilno. Polskiej artystce towarzyszyli wykonawcy z Litwy, Białorusi oraz Ukrainy.

Posłuchaj
00:46 11891583_1.mp3 Wyjątkowy koncert "Ballady i romanse" w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

"Ballady i romanse" to zbiór ballad Adama Mickiewicza, który został wydany w 1822 roku w Wilnie. Data ta uważana jest za początek romantyzmu polskiego.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także