more_horiz

2022 rokiem polskiego romantyzmu. Dr hab. Michał Łuczewski: wiele zawdzięczamy tej epoce

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 19:57
- Mam nadzieję, że ta rocznica będzie okazją, żeby poznać romantyzm. To są korzenie tej rzeczywistości, w której żyjemy. Zaczerpnęliśmy z niego dużo dobrych rzeczy jak wiara czy patriotyzm - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Łuczewski z UW.
Michał Łuczewski powiedział, że wciąż za mało wiemy o polskim romantyzmie
Michał Łuczewski powiedział, że wciąż za mało wiemy o polskim romantyzmie Foto: Shutterstock.com/Mirco Vacca

Sejm ogłosił 2022 rok, rokiem Romantyzmu Polskiego. W uchwale ustanawiającej podkreślono, że w 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki, dlatego to dobry powód do przypomnienia "duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".

Romantyzm a ojczyzna

Dr hab. Michał Łuczewski podkreślił, że ciągle niewiele zdajemy sobie sprawę z tego, ile zawdzięczamy dzisiaj epoce romantyzmu. Okazją to nadrobienia tego będzie nadchodzący rok. - Romantyzmu nie rozumiemy dlatego, że powtarzamy że Słowacki wielkim poetą był. Mam nadzieję, że ta rocznica będzie okazją, żeby poznać romantyzm. To są korzenie tej rzeczywistości, w której żyjemy. Zaczerpnęliśmy z niego dużo dobrych rzeczy jak wiara czy patriotyzm - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że polska odmiana romantyzmu jest szczególna. - Polski romantyzm różni się od zachodnioeuropejskiego tym, że u nas było dużo odniesienia do ojczyzny. Nie mogli skupić się poszukiwaniu tylko siebie. Zauważyli, że są wieszczami i służą sprawie - powiedział.

- Jak Słowacki mówił sprawa, to wiadomo było, że chodziło o sprawę narodową. To był naród nowoczesny. Nie rządziła tam tylko szlachta, ale rozumiany był jako wspólnota ducha, niezależnie od pochodzenia - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:44 PR24_mp3 2021_12_05-19-05-56.mp3 Dr hab. Michał Łuczewski o polski romantyzmie ("Życie z duszą czy bez?")

 

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr hab. Michał Łuczewski (socjolog, UW)

Data emisji: 05.12.2021

Godzina: 19:06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem