more_horiz
Wiadomości

Zełenski spotka się z Erdoganem i Guterresem. Tematem napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 20:22
W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się na Ukrainie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem.
Sekretarz generalny ONZ spotka się na Ukrainie z Zełenskim i Erdoganem
Sekretarz generalny ONZ spotka się na Ukrainie z Zełenskim i ErdoganemFoto: twitter.com/ZelenskyyUa

Jak przekazał rzecznik sekretarza generalnego ONZ, do trójstronnego spotkania dojdzie w czwartek we Lwowie. - Na zaproszenie prezydenta Zełenskiego sekretarz generalny uda się w czwartek do Lwowa, by wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i z przywódcą Ukrainy - powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że w piątek Guterres uda się do Odessy, a następnie do Turcji.

Tematem rozmów ma być m.in. napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez wojska rosyjskie. Guterres apelował niedawno o zakończenie działań militarnych wokół elektrowni.

Odessa jest głównym portem objętym porozumieniem w sprawie wznowienia eksportu zboża ukraińskiego drogą morską. Po inwazji na Ukrainę pod koniec lutego br. Rosja zablokowała ukraińskie porty. Obecne wznowienie eksportu jest nadzorowane przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule, w którym pracuje personel turecki, ukraiński, rosyjski i oenzetowski. Guterres odwiedzi to centrum w sobotę.

Nuklearny terroryzm

Dmytro Orłow powiedział agencji AFP, że ze strony Rosji mamy do czynienia z "nuklearnym terroryzmem". Jak dodał, w każdej chwili sytuacja może się rozwinąć w nieprzewidywalnym kierunku.

- Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna, a to, co jest najbardziej niepokojące to to, że nie ma żadnego procesu, prowadzącego do deeskalacji - ostrzegł Orłow.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa - największy tego typu obiekt w Europie - została zajęta przez Rosjan w pierwszych dniach wojny. 

Czytaj także:

Zobacz: gen. Roman Polko w Programie 3 Polskiego Radia

dn

Zobacz także

Zobacz także