more_horiz
Wiadomości

Zełenski z apelem do Ukraińców. Ostrzegł przed zbliżaniem się do rosyjskich baz

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 00:48
Wołodymyr Zełenski zaapelował o ostrożność do swoich rodaków znajdujących się na terenach okupowanych przez rosyjskie wojsko. Ukraiński prezydent w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że doniesienia o wybuchach na tych obszarach przychodzą każdego dnia i każdej nocy.
Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski z apelem do rodaków
Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski z apelem do rodakówFoto: president.gov.ua

- Proszę teraz wszystkich naszych ludzi na Krymie, w innych regionach na południu kraju, na okupowanych terenach Donbasu, w obwodzie charkowskim o zachowanie ostrożności. Proszę nie podchodzić do obiektów wojskowych wojska rosyjskiego i tych wszystkich miejsc przechowywania amunicji, sprzętu i dowództw - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent odniósł się też do wzmożonego ruchu na moście prowadzącym z Krymu do Rosji. - Świadczy to o tym, że absolutna większość obywateli państwa terrorystycznego już rozumie lub przynajmniej czuje, że Krym nie jest miejscem dla nich - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraina. Rosjanie chcą ukraść jak najwięcej przed odwrotem?

Rosyjscy okupanci kierują wagony towarowe z obwodu chersońskiego do Nowej Kachowki, gdzie je demontują i wysyłają w częściach na tymczasowo okupowany Krym.

"Według lokalnych źródeł okupanci postawili ultimatum kolejarzom w tymczasowo zajętych południowych regionach, aby wszystkie zarówno sprawne, jak i uszkodzone wagony przekierowali do Nowej Kachowki i Chersonia. Podkreślam: wszystkie wagony, także te, które ledwo się turlają" - oświadczył doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Poodolak. "Część okupantów ma wyłącznie jeden cel - ukraść jak najwięcej" - dodał.

Zdaniem Podolaka, rosyjscy wojskowi kierują się brakiem nadziei na dłuższe pozostawanie na przejętych tymczasowo terytoriach i chcą z nich jak najwięcej ukraść.

Rosyjscy okupanci ukradli z portu w Chersoniu dużą partię nawozów mineralnych, kradną także prywatne samochody, okradają magazyny i sklepy, a także ośrodki wypoczynkowe nad Czarnym Morzem.

Ukraina stawia opór rosyjskiej agresji od 24 lutego.

Zobacz także:

jp

Zobacz także

Zobacz także