more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy zbombardowali bazę wroga, Rosjanie przenoszą lotnictwo w głąb Krymu [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 23:50
Zakończył się 175. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis środowej relacji.
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o zbombardowaniu rosyjskiej bazy w obwodzie chersońskim
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o zbombardowaniu rosyjskiej bazy w obwodzie chersońskimFoto: Reuters/ FORUM

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

00:28

Co najmniej siedem osób zginęło, a 13 zostało rannych w wyniku ostrzału rakietowego charkowskiej dzielnicy Saltiwka. Ihor Terehow, mer Charkowa, poinformował, że rosyjskie wojsko ostrzelało budynek mieszkalny, który częściowo zawalił się i stanął w płomieniach. W akcji ratunkowej bierze udział 80 ratowników z Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.

23:50

W Łotwie zabrano w jeden dzień 300 tys. euro na zakup drona Baryaktar dla ukraińskiej armii - informuje NEXTA.


23:18

Administracja USA popiera ukraińskie ataki na Krymie - podał portal Politico, powołując się na przedstawiciela administracji. Waszyngton miał zakomunikować swoją pozycję władzom w Kijowie.

- Oczywiście, nie wybieramy celów i wszystko, co dostarczamy jest dla celów samoobrony. Jakiekolwiek cele, które wybierają [Ukraińcy] na suwerennej ukraińskiej ziemi jest z definicji samoobroną - powiedział portalowi anonimowy oficjel wysokiej rangi. - Krym to Ukraina - dodał

23:10

Sześć osób zginęło w Charkowie w ostrzale dzielnicy mieszkaniowej, przeprowadzonym przez wojska rosyjskie w środę wieczorem, 16 osób zostało rannych - poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

22:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojsko rosyjskie powinno jak najszybciej opuścić teren elektrowni atomowej w Enerhodarze. W swoim codziennym wystąpieniu ukraiński prezydent powiedział, że jedynie absolutna przejrzystość działań podejmowanych w sprawie elektrowni atomowej może zagwarantować całkowite bezpieczeństwo i jej stabilne działanie.

- Rosyjska armia powinna opuścić teren elektrowni atomowej wraz z całym swoim sprzętem wojskowym. Musi to nastąpić w trybie bezwarunkowym jak najszybciej. Ukraina jest w stanie zapewnić należytą kontrolę i zapewnić bezpieczne działanie elektrowni - powiedział Wołodymyr Zełenski.

20:53

 Zniszczenia po ostrzale w Charkowie (fot. PAP/Mykola Kalyeniak) Zniszczenia po ostrzale w Charkowie (fot. PAP/Mykola Kalyeniak)
20:45

Ukraińscy obrońcy zbombardowali bazę rosyjskich okupantów Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim.

"Dysponujemy filmem potwierdzającym, że doszło do «zapalenia papierosa w niedozwolonym miejscu»" przekazało Centrum Łączności Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy. "Wstępnie stwierdzono również, że od 10 do 15 okupantów trwale opuściło swój posterunek już na zawsze i mniej więcej tyle samo kolejnych zamierza pójść ich śladem" - czytamy w komunikacie.

16:54

Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zaostrzyły kryteria mobilizacji do armii wroga. Pod broń powoływani są już nawet mężczyźni posiadający grupy inwalidzkie oraz ci, którzy nie przekroczyli 65. roku życia - powiadomił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

16:50

Niemal 100 Rosjan - kilkudziesięciu żołnierzy z dowództwa 2. Korpusu Armijnego i około 20 funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - zginęło w wybuchu, do którego doszło w obiekcie wojskowym wroga w okupowanym Lisiczańsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

16:49

Most prowadzący na Krym, zbudowany przez Rosję po aneksji półwyspu, jest uzasadnionym celem wojskowym - oświadczył w wywiadzie dla dziennika "Guardian" Mychajło Podolak, jeden z głównych współpracowników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

16:48

20 procent rosyjskich urlopowiczów zrezygnowało z biletów turystycznych na Krym. A ci, którzy byli już na półwyspie masowo opuszczają go. W ciągu ostatniej doby przez Most Kerczeński, który łączy Półwysep Krymski z Rosją kontynentalną, przejechało 38 tysięcy 300 samochodów. To był dzienny rekord ruchu.

15:02

Na Łotwie trwa zbiórka na zakup tureckiego drona bojowego Bayraktar dla armii ukraińskiej. W ciągu doby zebrano na ten cel około 300 tysięcy euro. O wynikach zbiórki poinformował na konferencji prasowej jeden z jej inicjatorów, muzyk Ralfs Eilands.

14:17

Rosyjska administracja Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy na każdym kroku utrudnia mieszkańcom ewakuację z miasta. W kolejce do tzw. filtracji, czyli obowiązkowej kontroli umożliwiającej uzyskanie przepustki na wyjazd, oczekuje ponad 1300 osób - powiadomił w środę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

14:17

Od marca ok. 20,5 tys. Żydów wyjechało z Rosji do Izraela - informuje w środę BBC, powołując się na dane Agencji Żydowskiej. Kolejne tysiące miały przeprowadzić się do innych krajów. Według brytyjskiego nadawcy przyczyny to sprzeciw wobec wojny z Ukrainą oraz obawa przed represjami.

12:52

Rosyjskie dowództwo nadal wykorzystuje wojskowych z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) jako "mięso armatnie"; w walkach pod Marjinką w Donbasie ocalało jedynie około 10 żołnierzy z 500-osobowego batalionu sił DRL, a wszyscy pozostali zginęli lub zostali ranni - poinformował w środę ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

12:52

Siły Zbrojne Ukrainy nie potrzebują na razie zwiększenia liczby żołnierzy, mobilizacji podlegają konkretni fachowcy - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla radia Głos Ameryki.

12:24

Premier niemieckiego kraju związkowego Saksonia Michael Kretschmer jest przekonany, że wojnę na Ukrainie mogą zakończyć tylko negocjacje. - Sankcje są słuszne, podobnie jak wsparcie dla Ukrainy, ale wojnę trzeba jak najszybciej zatrzymać w drodze negocjacji - powiedział polityk chadeckiej CDU podczas debaty w Dreźnie.

12:24

Władze wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej Czeczenii formują cztery bataliony żołnierzy na wojnę z Ukrainą - poinformował w środę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

12:12

Rosyjscy żołnierze uprowadzili i torturowali 55-letniego mieszkańca Chersonia Ihora Kurajana, a jego konta w mediach społecznościowych wykorzystywali do szerzenia propagandy i dezinformacji - podała w środę stacja CNN, która rozmawiała z porwanym i jego córką.

12:10

Szef Kancelarii Premiera RP Michał Dworczyk wraz z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk przekazali, że dzisiaj rozpoczyna działalność polski fundusz pomocy ukraińskim sierotom i kobietom uwolnionym z niewoli.

12:10

Przedstawiciel biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak nie wyklucza, że rosyjski Most Krymski może zostać zaatakowany przez ukraińskie wojsko. Jest to przeprawa łącząca okupowany półwysep z Rosją.

11:24

Ponad 40 procent ukraińskich szkół jest wyposażonych w schrony i przygotowanych do nauczania stacjonarnego w nadchodzącym roku szkolnym - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski.

11:09

Tegoroczna zima może być trudna ze względu na kłopoty z ogrzewaniem oraz przerwy w dostawach elektryczności i gazu, dlatego mieszkańcy powinni przygotować się na to z wyprzedzeniem i zakupić m.in. suche paliwo turystyczne i lampy zasilane bateriami - zaapelował mer Lwowa Andrij Sadowy.

11:04

Gruzińskie organizacje pozarządowe we wspólnym oświadczeniu zażądały natychmiastowego wprowadzenia wiz dla Rosjan. W tym samym dokumencie zwrócono uwagę na łamanie przez Moskwę praw człowieka i międzynarodowych norm, potępiono rosyjską inwazję na Ukrainę i przypomniano, że armia Władimira Putina okupuje 25 procent terytorium Gruzji.

10:10

Rosyjskie okupacyjne władze Krymu starają się regulować ruch pojazdów na Moście Krymskim, łączącym półwysep z Rosją, ponieważ próbują stworzyć tam "elitarny korytarz" w celu ewakuowania swoich najcenniejszych zasobów - oświadczyła w środę rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

10:01

Rosyjskie wojska po raz kolejny ostrzelały z artylerii rejon (powiat) nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim, który znajduje się w pobliżu okupowanego Enerhodaru i Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – na przeciwległym brzegu rzeki Dniepr na południu Ukrainy.

09:42

Wojska rosyjskie w środę rano przeprowadziły atak rakietowy na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy. Ponad pięć pocisków odpalono z rosyjskiego Biełgorodu - powiadomił szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Charków i obwód charkowski są ostatnio stale ostrzeliwane.

09:20

Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne. Podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

09:19

Po eksplozjach na Krymie rosyjscy dowódcy będą najprawdopodobniej coraz bardziej zaniepokojeni pogarszaniem się bezpieczeństwa na całym półwyspie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:44

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła tożsamość kolejnych ośmiu rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie wojenne w Buczy pod Kijowem, gdzie po miesięcznej rosyjskiej okupacji znaleziono masowe groby cywilów i zwłoki ze śladami tortur.

"Ośmiu żołnierzy, z których większość należy do jednostki 6720 rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), podejrzewa się również o grabież w domach opuszczonych przez mieszkańców Buczy" - podano na łamach dziennika "Guardian", cytując komunikat SBU na Telegramie.

08:03

AHS Krab to nowoczesna haubica samobieżna zamontowana na podwoziu gąsienicowym, ma układ wieżowy. Ukraiński sztab opublikował nagranie, w którym żołnierze prezentują polską współczesną armatohaubicę.

07:43

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjski samolot Su-34 z terytorium Białorusi zaatakował obiekty infrastruktury w obwodzie żytomierskim. Sztab ostrzega przed kolejnymi nalotami z Białorusi.

07:30

Na polu walki udowodniłam, że kobieta na wojnie warta jest tyle samo, co mężczyzna - powiedziała 38-letnia Switłana, starszy porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy, która obecnie walczy na wschodzie Ukrainy, a do armii wstąpiła w przełomowym dla kraju roku 2014.

- Brałam udział w protestach na Majdanie, więc gdy Rosjanie zaatakowali mój kraj, wstąpienie do armii było logiczną kontynuacją mojego zaangażowania - zaznaczyła kobieta. Podkreśliła, że ze względów bezpieczeństwa nie może zdradzać szczegółów swojej lokalizacji oraz działań, w które jest zaangażowana. - To też przynosi pecha - dodała. Zapytana o pełnioną w wojsku funkcję odpowiada, że jej zadaniem jest "utrącanie rosyjskich głów", sugerując wyszkolenie snajperskie.

07:03

Jak podał portal Ukrinform mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz przekazał we wpisie na Telegramie, że rosyjscy okupanci rozpoczęli w nocy potężny ostrzał miasta.

"Potężne wybuchy w Mikołajowie. Słychać je w różnych częściach miasta. Pozostańcie w schronach dopóki nie wyłączy się alarm przeciwlotniczy" - napisał Sienkowycz.

Mer napisał, że w mieście przestały działać alarmowe linie telefoniczne 101 i 102. Jak wskazał portal Ukrinform, od początku rozpoczętej 24 lutego wojny rosyjsko-ukraińskiej Mikołajów nie był ostrzeliwany przez 23 dni.

06:47

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o ostrożność do swoich rodaków znajdujących się na terenach okupowanych przez rosyjskie wojsko. Ukraiński prezydent w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował, że doniesienia o wybuchach na tych obszarach przychodzą każdego dnia i każdej nocy.

05:46

W nocy 17 sierpnia wojska rosyjskie przeprowadziły kilka ataków rakietowych na Odesę - podała agencja Ukrinform.

04:52

W większości ukraińskich obwodów słychać było w nocy syreny alarmowe.

04:50

Projekt bez tytułu1200.jpg
Fake news o zmianie nazwy ulicy Belwederskiej. RCB ostrzega przed dezinformacją
04:49

Na Ukrainie zarejestrowano już prawie 42 tys. rosyjskich zbrodni - przekazała agencja Ukrinform.

04:45

Ataki na rosyjskie pozycje w i wokół Krymu są prawdopodobnie częścią spójnej ukraińskiej kontrofensywy mającej na celu odzyskanie kontroli nad zachodnim brzegiem Dniepru - poinformowali analitycy Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

04:44

W sieci pojawiają się nagrania, na których słychać wybuchy w Mikołajowie.

Zobacz także

Zobacz także