more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Prokuratura: szczególne miejsce w raporcie zajmują dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 06:41
Od początku pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę odnotowano w tym kraju 41 tysięcy 893 przestępstwa, które zostały popełnione przez rosyjskich obywateli. Poinformowała o tym na za pośrednictwem platformy Telegram służba prasowa Prokuratora Generalnego Ukrainy.
Ukraińska prokuratura podała nowe dane dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych
Ukraińska prokuratura podała nowe dane dotyczące rosyjskich zbrodni wojennychFoto: TT/@MFA_Ukraine

Mija 175. doba rosyjskiej wojny na Ukrainie. W udostępnionym komunikacie czytamy, że w tej liczbie prawie 28 i pół tysiąca - to zbrodnie wojenne, polegające przede wszystkim na pogwałceniu praw, regulujących postępowanie podczas konfliktów zbrojnych.

Ile dzieci zginęło dotychczas w tej wojnie?

Niezależnie od tego strona ukraińska odnotowała w tym czasie 13 tysięcy 302 przestępstwa Rosjan przeciw bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy. Szczególne miejsce w raporcie zajmują zbrodnie, w wyniku których zginęło 361 dzieci, a 711 zostało rannych - podkreślają autorzy dokumentu.

Z kolei jak podał portal Ukrinform mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz przekazał we wpisie na Telegramie, że rosyjscy okupanci rozpoczęli w nocy potężny ostrzał miasta. "Potężne wybuchy w Mikołajowie. Słychać je w różnych częściach miasta. Pozostańcie w schronach dopóki nie wyłączy się alarm przeciwlotniczy" - napisał Sienkewycz.

Mer zaznaczył, że w mieście przestały działać alarmowe linie telefoniczne 101 i 102. Jak zwrócono uwagę na łamach Ukrinform, od początku rozpoczętej 24 lutego wojny rosyjsko-ukraińskiej Mikołajów nie był ostrzeliwany przez 23 dni.

Apel prezydenta Ukrainy o ostrożność

Ponadto prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał swoich rodaków znajdujących się na terenach okupowanych przez rosyjskie wojsko do zachowania szczególnej ostrożności.

- Proszę teraz wszystkich naszych ludzi na Krymie, w innych regionach na południu kraju, na okupowanych terenach Donbasu, w obwodzie charkowskim o zachowanie ostrożności. Proszę nie podchodzić do obiektów wojskowych wojska rosyjskiego i tych wszystkich miejsc przechowywania amunicji, sprzętu i dowództw - powiedział Wołodymyr Zełenski.

***

Czytaj więcej:

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Polskim Radiu 24

nt

Zobacz także

Zobacz także