more_horiz
Wiadomości

Seria kolejnych eksplozji na Krymie [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 23:30
Zakończył się 176. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej relacji.
Seria kolejnych eksplozji na Krymie
Seria kolejnych eksplozji na KrymieFoto: Twitter/@AlchevskUA

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

00:43

Alarmy przeciwlotnicze w kilkunastu ukraińskich obwodach.

00:30

Nexta publikuje na Twitterze kolejne nagranie z Krymu. Słychać na nim serię eksplozji.

00:30

Rosyjskie władze okupacyjne na Krymie twierdzą, że w okolicach bazy wojskowej Belbek pod Sewastopolem przez obronę przeciwlotniczą został strącony dron.


23:37
23:29
23:16

Departament Stanu odradził Kongresowi uchwalenia ustawy, która uznałaby Rosję państwem sponsorującym terroryzm, obawiając się, że zaszkodzi to porozumieniu ws. eksportu ukraińskiego zboża - donosi w czwartek portal Politico. Jak mówi źródło w Izbie Reprezentantów, nie oznacza to, że Kongres powstrzyma się przed takim ruchem.

22:49

W Mińsku najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, szkolą pracowników prywatnej agencji ochrony - poinformował w czwartek niezależny portal Zerkalo.io.

22:41

Rosja skupia się głównie na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytoriami obwodów ługańskiego i donieckiego - poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:32

Środki masowego przekazu często utrzymują, że Rosja jest izolowana po inwazji na Ukrainę, tymczasem zjawisko to dotyczy tylko Zachodu, ale nie innych obszarów świata; większość krajów arabskich, w tym niektórzy sojusznicy Waszyngtonu, zajmują ambiwalentne stanowisko wobec konfliktu na Ukrainie - zauważył w czwartek hiszpański "El Pais".

22:32

Fundacja ukraińskiego wolontariusza Serhija Prytuły opłaciła dostęp satelitarny dla ukraińskich sił zbrojnych za sześćset milionów hrywien, czyli 78 milionów złotych.

20:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas czwartkowego spotkania skoordynowali nie tylko swoje stanowiska, ale też działania w najważniejszych kwestiach. Nikt nie skłaniał Ukrainy do ustępstw wobec Federacji Rosyjskiej - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

20:20

Szef ONZ wzywa do demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zajętej przez Rosję. - Wojska i sprzęt wojskowy powinny zostać wycofane z terytorium elektrowni - oświadczył we Lwowie Antonio Guterres.

19:19

Memorandum, przewidujące zaangażowanie Turcji w powojenną odbudowę infrastruktury Ukrainy, podpisano w czwartek we Lwowie w obecności prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Recepa Tayyipa Erdogana.

19:09

19 osób zginęło w rosyjskich atakach rakietowych na Charków i Krasnograd.

19:09

Od początku lata w Rosji podpalono co najmniej 10 wojskowych komend uzupełnień i jednostek wojskowych; atakowane są również budynki Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) oraz Gwardii Narodowej (Rosgwardii)

16:56

Zdjęcie | Chłopiec przyglądający się ogromnej dziurze powstałej w wyniku zrzucenia rosyjskiej bomby. Region Doniecka. 

16:43

Sąd apelacyjny na okupowanym Krymie zmniejszył w czwartek wyrok dziennikarzowi Radia Swoboda Władysławowi Jesypence z sześciu do pięciu lat więzienia – poinformowała jego żona Kateryna na Facebooku.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała o zatrzymaniu Jesypenki 10 marca 2021 r. za zbieranie informacji "w interesach służb specjalnych Ukrainy". Podano, że "rejestrował za pomocą zdjęć i nagrań miejscowości, obiekty infrastruktury i miejsca masowego przebywania ludzi na terytorium Krymu". Oznajmiono też, że podczas zatrzymania w jego samochodzie znaleziono przedmiot wyglądający na ładunek wybuchowy domowej roboty.

16:33

Pracownicy zaporoskiej elektrowni atomowej zaapelowali do społeczności międzynarodowej o zapobieżenie katastrofie atomowej.

W swym apelu napisali, że „uczucie głębokiego niepokoju o przyszłość, strachu o życie rodzin, krewnych i bliskich, o los naszych dzieci - coraz bardziej ogarnia nas, pracowników zaporoskiej elektrowni atomowej. Przez ostatnie pięć miesięcy naruszono liczne przepisy prawne, bezpieczeństwa i ochrony przy obsłudze siłowni. A przez ostatnie dwa tygodnie elektrownia atomowa stała się w zasadzie celem ciągłych ataków wojskowych".

13:59

Władze obwodu donieckiego opublikowały nagranie, pokazujące zniszczenia w ostrzeliwanym przez Rosjan Siwersku.

Rosjanie aktywnie wykorzystują tu nie tylko artylerię, ale i lotnictwo - dążą do zniszczenia infrastruktury miasta i zabicia jak największej liczby cywilów - zaznaczono. 

13:55

Turecka delegacja pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, która udała się z roboczą wizytą na Ukrainę, składa się m.in. z pięciu ministrów, szefa wywiadu, dyrektora generalnego firmy Baykar - Halyuk Bayraktar.

W skład delegacji wchodzą minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu, energii i zasobów naturalnych Fatih Dönmez, obrony narodowej Hulusi Akar, rolnictwa i leśnictwa Vahit Kirişci, handlu Mehmet Müş, a także szef Państwowej Agencji Wywiadu Hakan Fidan.

W skład delegacji weszli także szef dyrekcji komunikacji Fahrettin Altun, prezydencki sekretarz prasowy Ibrahim Kalin, szef dyrekcji przemysłu obronnego Ismail Demir, wiceprzewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju oraz rzecznik partii Omer Çelik, a także dyrektor generalny tureckiej firmy Baykar, produkującej drony bojowe znane jako Bayraktar - Haluk Bayraktar.

13:47

W Mikołajowie w wyniku ostrzału rosyjskiego co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie inne zostały ranne.

Do ataku doszło w dzień, po południu miejscowego czasu. Poinformował o tym mer Mikołajowa Witalij Kim.

13:42

Jedna kobieta zginęła, a trzy osoby odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy w nocy ze środy na czwartek – poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew na Telegramie.

13:41

Okupacyjne rosyjskie władze Mariupola szczycą się tym, że 1700 mieszkańców miasta bierze udział w rozbiórce gruzów kombinatu metalurgicznego, nie wspominają jednak, że co najmniej 10 cywilów zginęło tam w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Samorządowiec oznajmił na Telegramie, że cywile uprzątający gruz na terenie byłej fabryki "pracują nawet nie za jedzenie, lecz w zamian za pustą obietnicę, że kiedyś zostaną zatrudnieni w kombinacie". Do najtrudniejszych zadań podczas odgruzowywania mają być delegowane osoby zwolnione z aresztu śledczego w Mariupolu. 

13:30

Rosyjskie dowództwo wojskowe grozi zatrzymaniem eksploatacji największej w Europie elektrowni atomowej w Enerhodarze.

Szef sił obrony radiacyjnej, chemicznej i biologicznej Sił Zbrojnych Rosji, generał lejtnant Igor Kiriłow oznajmił:

Zwracamy uwagę, że jeśli sytuacja związana ze ostrzałem elektrowni jądrowej przez Ukrainę będzie się nadal pogarszać, można rozważyć wycofanie bloków energetycznych 5 i 6 do „zimnej rezerwy”, co będzie doprowadzić do zamknięcia elektrowni jądrowej w Zaporożu”.

Zgodnie z przyjętą w Moskwie i często stosowaną na przestrzeni wieków praktyką, Rosja fałszywie oskarża Ukrainę o ostrzał elektrowni, którą to ona ostrzeliwuje.

Moskwa zajęła elektrownię atomową na początku wojny i utrzymuje na jej terytorium sprzęt wojskowy i amunicję oraz oddziały wojskowe. 

Wielokrotnie odnotowywano również ostrzał elektrowni przez Rosjan, ostrzeliwuje także miejscowość Enerhodar, w której mieści się siłownia.

12:20

Rosyjskie wojska gromadzą w pobliżu granic Ukrainy systemy rakietowe S-300, które prawdopodobnie zostaną wykorzystane do ostrzeliwania obiektów cywilnych "z okazji" ukraińskiego święta państwowego, przypadającego 24 sierpnia - poinformowało w czwartek na Telegramie Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Na początku sierpnia z Ułan Ude (stolicy Buriacji na rosyjskiej Syberii, niedaleko granicy z Mongolią) wyjechało 28 wagonów przewożących 32 pociski do systemów S-300. Do granicy z Ukrainą (broń ta) przybędzie najpewniej po 20 sierpnia" - czytamy w raporcie Centrum.

Powiadomiono również, że do połowy sierpnia z magazynów w mieście Kotowo (w obwodzie wołgogradzkim, w zachodniej części Rosji) wyjęto ponad 120 pojemników transportowo-startowych zawierających pociski do S-300.

Ponadto w Ziabrauce na południowym wschodzie Białorusi, ok. 20 km od granicy z Ukrainą, wróg miał zgromadzić ponad 60 takich kontenerów.

"Wiadomo także, że w okolicach Dżankoja na Krymie (gdzie we wtorek doszło do eksplozji) znajdowało się niemal 440 pojemników z pociskami do S-300. Na razie trudno powiedzieć, czy w wyniku incydentu kontenery zostały zniszczone zupełnie, częściowo, czy też ocalały" - powiadomiła ukraińska armia.

12:18

Po aneksji Krymu w 2014 roku Rosjanie przekształcili Krym w wielką bazę wojskową, lecz w najbliższym czasie powinna tam wzrastać liczba wybuchów; oprócz mostu łączącego półwysep z Rosją kluczowym celem dla Ukrainy jest magazyn pocisków manewrujących Kalibr w Sewastopolu - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

12:15

15 procent szkół ukraińskich zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez armię rosyjską. Serhij Szkarpet, minister oświaty i nauki Ukrainy, poinformował na międzynarodowej konferencji pedagogicznej w Buczy pod Kijowem, że ponad 2 tysiące szkół ukraińskich zostało uszkodzonych, a 261 zostało całkowicie zrujnowane przez Rosjan. Na terenach okupowanych przez armię rosyjską znajduje się w sumie 1300 szkół.

11:37

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że Rosja koncentruje swoje wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytoriami obwodów ługańskiego i donieckiego, utrzymywaniem tymczasowo zajętych obszarów Chersonia i części obwodów charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego.

W Donbasie główne kierunki działań wojennych Rosjan to Kramatorsk, Słowiańsk i Bachmut. Jak wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w okolicach Bachmutu rosyjska armia ostatniej doby atakowała w pobliżu Sołederaru, Kodemy, Semihirja i Zajcewego. Ukraińcy odparli szturmy. Również na zachód od Doniecka ukraińscy obrońcy udaremnili szturmy Rosjan. Na południowym odcinku frontu, jak czytamy w raporcie, rosyjscy okupanci starają się utrzymać swoje pozycje. W obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzelali z artylerii wiele miejscowości. Trwają zmasowane ostrzały samego Charkowa.

11:33

W czwartek 18 sierpnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się we Lwowie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i sekretarzem generalnym ONZ Antoniem Guterresem.

Guterres przyjechał do Lwowa dzień wcześniej, Erdogan przyjedzie dziś z jednodniową wizytą. 

11:29

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej jest gotowa wysłać delegację do zaporoskiej elektrowni atomowej - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak napisał na Twitterze, to odpowiedź na apel ukraińskich władz. Gotowość do przewodniczenia delegacji wyraził szef agencji Rafael Grossi.

Szef ukraińskiego MSZ podkreślił, że jest to pilna misja, ponieważ Rosja swoimi działaniami wojennymi stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego.

11:26

Węgierski minister obrony poinformował, że węgierskie gripeny przechwyciły dziś nad południowym Bałtykiem rosyjskiego IŁ-a-76. Cztery samoloty gripen z Węgier pełnią teraz służbę nad Litwą w ramach operacji NATO.

Do incydentu doszło dziś rano. Węgierski myśliwiec gripen został poderwany z bazy w Szawlach, gdzie stacjonują żołnierze NATO. Nad południowym Bałtykiem przelatywał niezidentyfikowany samolot. Szybko udało się ustalić, że jest to rosyjski IŁ-76. Po odprowadzeniu maszyny zgodnie z międzynarodowymi procedurami węgierski pilot wrócił do bazy, gdzie od końca lipca stacjonują między innymi żołnierze znad Dunaju.

11:20

Rosjanie rozbudowują bazę wojskową i lotnisko w Łunińcu w obwodzie brzeskim na południu Białorusi. Poinformowało o tym Radio Swoboda, publikując zdjęcia satelitarne obiektów

Rosjanie rozbudowują infrastrukturę i ciągi komunikacyjne koszar i pasów lądowania swojej bazy wojskowej w Łunińcu.

11:17

Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku - poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Do ataków przyznała się rosyjska grupa Killnet informując, że ich powodem było usunięcie sowieckiego pomnika czołgu T-34 z widoku publicznego w Narwie na północnym wschodzie Estonii.


Hakerzy z Killnet podali w środę w mediach społecznościowych, że zablokowali internetowy dostęp do ponad 200 państwowych i prywatnych instytucji w Estonii, takich jak system identyfikacji obywatelskiej online. Killnet przyznali się do podobnego ataku na litewskie strony internetowe w czerwcu.

Jednak wedle Ilvesa, estońskie portale, z małymi wyjątkami, były w pełni dostępne przez cały dzień. "Atak przeszedł w dużej mierze niezauważony w Estonii" - napisał wiceminister. 

10:58

- W celu zorganizowania na okupowanych terenach na południu Ukrainy pseudoreferendów, sankcjonujących przyłączenie tych obszarów do Rosji, najeźdźcy są zmuszeni do wycofania części swoich sił z linii frontu - powiadomił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

"Na południu utrzymuje się opór (społeczeństwa) wobec najeźdźców. Ostatnie udane akcje konspiracyjne, mające na celu wyeliminowanie organizatorów nielegalnego głosowania, zmusiły Rosjan do zapewnienia dodatkowych środków, aby przeprowadzenie tzw. referendum (stało się możliwe)" - czytamy w komunikacie na łamach serwisu. (https://tinyurl.com/5n7czfmc)

10:39

Prokuratura Krajowa poinformowała o aresztowaniu mężczyzny, który deklarował gotowość szpiegowania na rzecz Rosji. Jarosław A. został zatrzymany na polecenie Mazowieckiego Zamiejscowego Wydziału Prokuratury Krajowej.

- Prokurator przedstawił mu zarzut gotowości do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Łukasz Łapczyński.

10:38

- Charków. 175 dni horroru. Codzienny terror, ostrzały dzielnic mieszkalnych i cywilów. Rosja chce przekształcić Charków w Aleppo 2016, Grozny 1996, Warszawę 1945 roku. Upija się krwią na żywo (w medialnych relacjach live, red.). Każdy, kto nadal prowadzi interesy z Moskwą, jest wspólnikiem tej zbrodni - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

10:25

Rośnie liczba ofiar rosyjskich ostrzałów Charkowa. Obecnie wiadomo o 10 zabitych - kolejną ofiarą śmiertelną jest 10-letni chłopiec, przekazały władze obwodowe agencji Ukrinform.

10:02

Zaczęły się ostre represje wobec mieszkańców okupowanego przez siły rosyjskie Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował w czwartek mer miasta Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.

„(Okupanci) zaczęli odbierać samochody osób prawnych w puntach kontrolnych i ogłaszać ich nacjonalizację. Nadal uprowadzani są ludzie. W ciągu ostatniego tygodnia zabrano 10 osób. Zaczynają ludziom zabierać ich biznesy, co też tłumaczą jakąś nacjonalizacją” – oznajmił Fedorow.

Podkreślił, że Rosjanie grożą też powoływaniem do wojska nastolatków, którzy nie będą chcieli chodzić do placówki edukacyjnej utworzonej z czterech szkół zawodowych, jakie istniały wcześniej w mieście.

Południowa część regionu zaporoskiego znajduje się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia pseudoreferendów w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych. 

10:01

Jedną z przyczyn tego, że Rosja straciła na Ukrainie wiele czołgów jest niestosowanie w nich odpowiedniego pancerza wybuchowo-reaktywnego (ERA), który obniża skuteczność nadlatujących pocisków - stwierdziło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

10:00

Premier Mateusz Morawiecki napisał w artykule dla kanadyjskiego dziennika "National Post", że Polska ostrzegała Niemcy i Zachód przed Władimirem Putinem, ale została zignorowana. Szef rządu podkreślił także, że musimy wspierać Ukrainę w jej walce o odzyskanie odebranych jej terytoriów i zmuszenie Rosji do odwrotu.

"Wojna na Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji. Odrodziły się tam demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm" - napisał Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ Rosja powoli odbudowywała swoją pozycję przez prawie dwie dekady na oczach Zachodu, a ten wolał nie widzieć narastającego problemu, niż stawić mu czoła zawczasu. "Europa jest dziś w takiej sytuacji nie dlatego, że była niewystarczająco zintegrowana, ale dlatego, że nie chciała słuchać głosu prawdy. Głos dobiega od wielu lat z Polski. Polska nie ma monopolu na prawdę, ale w sprawach stosunków z Rosją jesteśmy po prostu znacznie bardziej doświadczeni niż inni" - podkreślił premier.

Szef rządu ocenił, że to część większego problemu, ponieważ praktyka polityczna pokazała, że w Unii Europejskiej ​​liczy się przede wszystkim głos Niemiec i Francji. "Ponadto silni popełniają błędy i nie są w stanie przyjąć krytyki z zewnątrz" - napisał.

08:09

W obwodzie donieckim trzy osoby zginęły, sześć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów.

Poinformował o tym szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyrylenko.

08:02

W nocy ze środy na czwartek zaatakowano także miasto Krasnohrad. Według wstępnych danych dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia – podały służby ratunkowe obwodu.

07:53

W nocy Rosjanie ostrzeliwali także obwód dniepropietrowski. Poinformował o tym szef wojskowej administracji obwodowej Wałentyn Rezniczenko. Rosjanie ostrzelali rejony nikopolski i krzyworoski. W dzielnicy mieszkalnej Nikopola ranna została kobieta, uszkodzonych zostało kilkanaście domów, szkoła, sklep, kościół i samochody, pod ostrzał popadło kilka gazociągów i linii energetycznych. Na miejscu pracują ekipy ratunkowe – przekazał urzędnik.

07:39

Władze Australii wycofały zgodę na nowy gmach ambasady Rosji niedaleko siedziby australijskiego parlamentu w Canberze. Oficjalnie powodem jest przedłużona budowa, ale media piszą w czwartek o obawach, że Kreml chciał użyć placówki do szpiegowania.

Rosja będzie mogła zgłosić nowy wniosek o dzierżawę tej działki, ale obecnie dostała 20 dni na jej opuszczenie – podają media.

Rosjanie chcieli sprowadzić podwykonawców z Rosji, by doglądali prac budowlanych, ale australijskie władze nie wpuściły ich do Australii z powodu podejrzeń, że byli wśród nich funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - podała gazeta.„(Rosjanie) są bardzo sprawni w grze wywiadowczej. Posiadanie przez nich zmodernizowanej ambasady, która ułatwiłaby wszelkie złośliwe rzeczy, które robią, byłoby bardzo niemile widziane” – powiedziało „The Australian” źródło w australijskich strukturach bezpieczeństwa narodowego. 

07:29

Mówi się, że być może Rosja będzie chciała za wszelką cenę zwielokrotnić jeszcze bardziej ataki, chcąc zepsuć to święto i pokazać swoją siłę – powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, nawiązując do obaw związanych ze zbliżającym się Dniem Niepodległości Ukrainy, który przypada 24 sierpnia.

Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie.

Zapytany o aktualną sytuację w tym ukraińskim mieście przekazał, że w ostatnim czasie obserwowana jest zwiększona liczba ataków rakietowych na Charków. "Wczorajszej nocy było ich jedenaście, przedwczorajszej – dziewięć. W ciągu dnia, niestety, są także zwielokrotnione ostrzały skierowane np. w infrastrukturę transportową, hale produkcyjne, fabryki, jak również budynki cywilne. Dzisiejszej nocy na słynnej Sałtiwce było bardzo dużo ostrzałów" – poinformował w środę ks. Stasiewicz. Odnosząc się do życia w centrum Charkowa dodał, że nic się nie zmieniło; w ciągu dnia jest minimalna aktywność mieszkańców; nie otworzyły się dodatkowe kawiarnie, restauracje. "Miasto po prostu stanęło w miejscu. Wygląda, jak martwe" – uzupełnił duchowny.

07:28

Liczba rannych w porannym ostrzale Charkowa wzrosła do 18 osób, wśród nich jest dwoje dzieci. Zginęła co najmniej jedna osoba. Poinformował o tym szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

07:15

Mniej niż 1 procent mieszkańców okupowanych przez wojska rosyjskie terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy zgodziło się przyjąć obywatelstwo Federacji Rosyjskiej – poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji okupowanych terytoriów.

Na stronie internetowej resortu napisano, że decyzja Kremla o przeprowadzeniu na tych terenach referendum w sprawie ich przynależności oraz akcja wydawania rosyjskich paszportów skończyła się fiaskiem, gdyż obywatelstwo rosyjskie przyjęło tylko kilka tysięcy osób, czyli, mniej niż 1 proc. całej dorosłej ludności.

„Wielu obywateli właśnie z powodu przymusowej paszportyzacji podejmuje decyzję, by wyjechać z tymczasowo okupowanych terytoriów. To najlepsze wyjście. Nie brać do ręki toksycznego "dokumentu" państwa-agresora i przejechać na terytorium kontrolowane przez rząd (Ukrainy) – ratować siebie i Ukrainę” – podsumował resort. 

07:00

Najpopularniejsza internetowa encyklopedia informuje w języku angielskim o bojkocie wobec marek, które nie wycofały się z Rosji. Po polsku już tego jednak nie robi - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"Francuska sieć marketów budowlanych Leroy Merlin jest jedną z firm, których postawa była wyjątkowo krytykowana po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Jej właściciel, grupa Adeo, nie tylko zdecydował o pozostaniu w Rosji, ale wręcz o zwiększeniu dostaw na ten rynek" - czytamy w dzienniku.

Wyjaśniono, że "poskutkowało to bojkotem konsumenckim, o czym nie dowie się jednak czytelnik polskojęzycznej Wikipedii, najpopularniejszej internetowej encyklopedii redagowanej przez społeczność wolontariuszy". "Treści dotyczące wojny w Ukrainie zostały w pewnym momencie dopisane do artykułu o Leroy Merlin. Później jednak je usunięto" - zaznaczono.

Zwrócono uwagę, że "to niejedyny przykład". "Wikipedia najczęściej milczy o kontrowersjach wokół firm krytykowanych za postawę wobec Rosji, poza jednym wyjątkiem. Krótka wzmianka znajduje się tylko w artykule dotyczącym Auchan. "Sieć nie zdecydowała się na wycofanie z rynku rosyjskiego po inwazji Rosji na Ukrainę w marcu 2022 r., co wzbudziło powszechne oburzenie wśród polskich internautów" – można tam przeczytać" - czytamy w artykule.

Jak wyjaśniono, "podobnych problemów nie ma w anglojęzycznej Wikipedii". "Tam informacje o polityce firm wobec rynku rosyjskiego standardowo umieszcza się w działach zatytułowanych najczęściej "kontrowersje" albo "krytyka" - napisano. "Można je odnaleźć w artykułach na temat tych marek, o których polityce wobec Rosji milczy polskojęzyczna Wikipedia, jak Decathlon, Leroy Merlin, OLX, Renault, Philip Morris, Credit Suisse i Metro AG" - czytamy w artykule.

06:56

Polscy prokuratorzy i policjanci przy użyciu nowoczesnego skanera 3D dokumentowali ślady zbrodni w Ukrainie - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"Operacja – przygotowania, sam wyjazd, jak i plan czynności do wykonania – została przeprowadzona w największej tajemnicy. Dokładny czas, konkretne miejsca, w jakie udali się śledczy, by wykonać oględziny za pomocą specjalistycznego sprzętu, były znane tylko ścisłemu gronu" - czytamy w artykule.

06:53

W nocy Rosjanie ponownie ostrzelali Charków. Poinformował o tym na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow. "Okupanci znów wypuścili rakiety na Charków" - napisał - "Trafili w dzielnice mieszkalne, wywołując kilka pożarów. Wiemy na razie, że dwie osoby zostały ranne - dorosły i dziecko". Wezwał mieszkańców, by zwracali uwagę na alarmy bombowe i nie opuszczali schronów.

06:23

W wyniku wieczornego ostrzału Charkowa zginęło siedem osób. Bilans ofiar rośnie. Rano Rosjanie ponownie ostrzelali miasto.

05:57

mid-epa10126638.jpg
Bestialski atak Rosjan na Charków. Rośnie liczba zabitych i rannych. Dramatyczne nagrania
05:56

Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą. Potępił działania Rosji i omówił dalszą pomoc USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy - informuje rzecznik prasowy Departamentu Stanu.

05:05

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Głównymi tematami rozmów mają być eksport zboża z Ukrainy oraz sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

05:03

1200 wołodymyr zełenski free (3) (1).jpg
Rosjanie nadal okupują zaporoską elektrownię atomową. Zełenski ostrzega przed katastrofą
05:02

Agencja Ukrinform przekazała informacje o wybuchach w Zaporożu.

05:01

Rosyjskie kierownictwo wojskowe fałszywie twierdzi, że ostatnie ukraińskie uderzenia na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie są atakami terrorystycznymi. Ma to na celu odwrócenie uwagi od powszechnych wezwań do desygnowania Rosji jako państwowego sponsora terroryzmu - pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.


05:00

Nagranie eksplozji w Amwrosijiwce.

Zobacz także

Zobacz także