more_horiz
Wiadomości

Rosja chce przeprowadzić procesy jeńców z Ukrainy. USA i ONZ stanowczo to potępiają

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 02:36
Stany Zjednoczone potępiły przygotowywane przez Rosję procesy ukraińskich jeńców wojennych. Chodzi między innymi o obrońców fabryki Azowstal w Mariupolu. Strona rosyjska ma ich uznać za zbrodniarzy wojennych.
USA i ONZ potępiły przygotowywane przez Rosję procesy ukraińskich jeńców wojennych
USA i ONZ potępiły przygotowywane przez Rosję procesy ukraińskich jeńców wojennychFoto: Drop of Light/ Shutterstock

Takie działanie amerykańskie władze uznały za nielegalne. - Planowane procesy pokazowe są bezprawne i będą stanowiły kpinę z systemu sprawiedliwości. Stanowczo je potępiamy - powiedział rzecznik amerykańskiego Deprtamentu Stanu Ned Price podczas spotkania z dziennikarzami.

Jeńcowie wojenni

Podkreślił, że wszyscy żołnierze ukraińskich sił zbrojnych, w tym zagraniczni ochotnicy walczący po stronie Ukrainy, mają status jeńców wojennych i są chronieni przez zapisy Konwencji Genewskiej.

W podobnym tonie wypowiedziała się Organizacja Narodów Zjednoczonych. - Zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym ci żołnierze są jeńcami wojennymi i nie mogą być ścigani za udział w zgodnych z prawem działaniach wojennych w trakcie konfliktu zbrojnego, nawet jeśli takie czyny stanowiłyby przestępstwo w rozumieniu prawa krajowego z czasów pokoju - powiedziała podczas konferencji prasowej w Genewie Ravina Shamdasani, rzeczniczka wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka.

Sprzeciw wobec działań Rosji

"Żadna terytorialna zdobycz wynikająca z groźby lub użycia siły nie zostanie uznana za legalną" - oświadczyły kraje ONZ w specjalnym memorandum wydanym w sześć miesięcy po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. "Ponawiamy nasze żądanie natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania się rosyjskich sił i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy" - podkreślono.

Przedstawiciele ponad 50 państw zachodnich przy ONZ wezwali Rosję do bezwarunkowego i pełnego wycofania wojsk z Ukrainy we wspólnym oświadczeniu w związku z półroczem rosyjskiej inwazji. Stanowisko przedstawił ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także