more_horiz
Wiadomości

Zdobycze terytorialne na Ukrainie będą nielegalne. Stanowcze oświadczenie forum ONZ

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 20:58
"Żadna terytorialna zdobycz wynikająca z groźby lub użycia siły nie zostanie uznana za legalną" - oświadczyły kraje ONZ w specjalnym memorandum wydanym w sześć miesięcy po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. "Ponawiamy nasze żądanie natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania się rosyjskich sił i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy" - podkreślono.
Ponad 50 krajów ONZ, w tym Polska, USA, Wielka Brytania i Japonia, wezwały Rosję do opuszczenia terytorium Ukrainy. Przekonują, że nie uznająaneksji terenów za legalne
Ponad 50 krajów ONZ, w tym Polska, USA, Wielka Brytania i Japonia, wezwały Rosję do opuszczenia terytorium Ukrainy. Przekonują, że nie uznają aneksji terenów za legalneFoto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Przedstawiciele ponad 50 państw zachodnich przy ONZ wezwali Rosję do bezwarunkowego i pełnego wycofania wojsk z Ukrainy we wspólnym oświadczeniu w związku z półroczem rosyjskiej inwazji. Stanowisko przedstawił ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

Kraje ONZ nie uznają zdobyczy Rosji

"Wzywamy Federację Rosyjską do powstrzymania swojej totalnej pogardy dla swoich zobowiązań względem prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowych zasad praw człowieka" - napisano w oświadczeniu wszystkich państw UE, a także m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Kanady, Australii, Japonii, Korei Płd., Kolumbii, Turcji, Szwajcarii oraz Bośni i Hercegowiny.

W oświadczeniu wydanym sześć miesięcy po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę państwa zwróciły uwagę na łamanie przez Rosję podstawowych zasad ONZ oraz rezolucji Zgromadzenia Ogólnego i decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Podkreśliły przy tym, że według zasad "żadna terytorialna zdobycz wynikająca z groźby lub użycia siły nie zostanie uznana za legalną".

Żądanie wycofania wojsk

Państwa wyraziły też solidarność z narodem ukraińskim i ofiarami rosyjskiej agresji i potępiły Rosję "w najmocniejszych słowach".

"Dziś znów ponawiamy nasze żądanie natychmiastowego przerwania działań wojennych przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie, wszystkich ataków przeciwko cywilom i infrastrukturze cywilnej oraz pełnego, natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania się rosyjskich sił i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy" - napisano.

Posłuchaj
00:37 ukraina - nie zrezyguje - z - niepodleglosci .mp3 Ukraina nigdy nie zrezygnuje z niepodległości - oświadczył w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. Były korespondent agencji UNIAN w Moskwie tłumaczy, że Władimir Putin, atakując Ukrainę, nie miał pojęcia, jaka jest rzeczywista sytuacja w sąsiednim kraju, a jedynie kierował się donosami prorosyjskiej agentury - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Czytaj także:


Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) podaje, że w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 5587 cywilów, a 7890 zostało rannych, jednak podkreśla, że faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa, ponieważ intensywne walki opóźniają tworzenie raportów i zestawień (PAP) Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) podaje, że w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 5587 cywilów, a 7890 zostało rannych, jednak podkreśla, że faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa, ponieważ intensywne walki opóźniają tworzenie raportów i zestawień (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także