more_horiz
Wiadomości

Po serii wybuchów na Krymie Rosja wycofuje swoje myśliwce. Dziennikarze dotarli do tajnego raportu NATO

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 18:44
Po serii wybuchów na okupowanym Krymie Rosja najwyraźniej wycofuje stamtąd swoje myśliwce, by uchronić je przed przyszłymi atakami - poinformował portal Business Insider, powołując się na tajny raport NATO, do którego dotarli dziennikarze.
Na zdjęciu: MiG-31BM na lotnisku Żukowskij pod Moskwą
Na zdjęciu: MiG-31BM na lotnisku Żukowskij pod MoskwąFoto: Shuttterstock.com/Fasttailwind

Według danych NATO rosyjskie siły zbrojne już przerzuciły 10 swoich myśliwców z Krymu na terytorium Rosji – sześć Su-35S i cztery MiG-31BM.

Jednocześnie armia rosyjska zwiększyła na półwyspie liczbę rakiet taktycznych ziemia-powietrze, aby bronić się przed przyszłymi atakami.

Z raportu wynika, że rosyjski system obrony przeciwlotniczej słabo wychwytuje samoloty bezzałogowe.

Wybuchy na Krymie

9 sierpnia doszło do eksplozji na lotnisku wojskowym Saki koło Nowofedoriwki na Krymie, w wyniku czego zniszczonych lub uszkodzonych zostało około 20 rosyjskich samolotów. Natomiast 16 sierpnia wybuchł pożar w podstacji transformatorowej w mieście Dżankoj i doszło do detonacji magazynu amunicji w pobliskiej wsi Majske.

Rosja anektowała Krym w 2014 roku; wspólnota międzynarodowa uznała aneksję na nielegalną. Od czasu inwazji rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego br., półwysep jest zapleczem wojsk rosyjskich atakujących terytoria południowej Ukrainy.

PAP/IAR/in./

Czytaj więcej:

Zobacz: Bartosz Cichocki w Programie 3 Polskiego Radia


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także