more_horiz
Wiadomości

Kontrofensywa Ukrainy, wojska idą pod Chersoń. Ekspert wyjaśnia dalszy przebieg

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 09:55
- Ukraińska kontrofensywa trwa już od dawna i polega m.in. na niszczeniu rosyjskich magazynów i baz. W poniedziałek doszło do intensyfikacji walk - wyjaśnia ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
Wojna na Ukrainie. Jak przebiega kontrofensywa?
Wojna na Ukrainie. Jak przebiega kontrofensywa?Foto: Alex Chan/Zuma Press/Forum

- Pojęcie "kontrofensywa" nie musi w każdym przypadku oznaczać zmasowanego natarcia, lecz odnosi się też do ataków na cele agresora na zapleczu frontu - mosty, węzły logistyczne, składy z amunicją, radary, systemy obrony przeciwlotniczej. Takie działania Ukraińcy podejmują już od dłuższego czasu - podkreślił Żdanow na Telegramie.

- W poniedziałek znacząco zintensyfikowano działania bojowe na całej długości południowego odcinka frontu (w obwodzie chersońskim - red.), ale również w innych miejscach. Staramy się znaleźć słabe punkty przeciwnika, to rozsądna taktyka. Obserwujemy uderzenia o charakterze wtórnym, wyniszczającym, rozpraszającym, wśród których kryje się główne natarcie. Nie ma nawet pewności, czy ten najważniejszy atak będzie miał miejsce na Chersońszczyźnie - oznajmił ekspert.

Kontrofensywa Ukrainy. "Nie usłyszycie o tych planach od żadnego dowódcy"

Jak dodał Żdanow, o kluczowym kierunku operacyjnym wie tylko Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. - Nie usłyszycie o tych planach od żadnego dowódcy plutonu, kompanii czy batalionu, bo nawet oni nie powinni mieć takich informacji - podkreślił analityk.

Zaapelował również, by nie oczekiwać, że ukraińska kontrofensywa będzie przebiegała szybko. - Jeśli chcemy zachować przy życiu jak najwięcej naszych żołnierzy, właściwie wykorzystać dostępne zasoby oraz utrzymać pole manewru i elastyczność operacyjną, to nie możemy sobie pozwolić na szybkie tempo wyzwalania okupowanych ziem. Osiągnięcie wymienionych celów staje się trudne w warunkach szybkiej kampanii. Taka jest filozofia naszego sztabu generalnego - zaznaczył Żdanow.

Ukraińcy nacierają na okupanta. Wyzwolone miejscowości

W poniedziałek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, a także m.in. amerykańskie media i ośrodki analityczne donosiły o skutecznym ukraińskim natarciu na rosyjskie pozycje w obwodzie chersońskim na południu. Instytut Studiów nad Wojną (ISW) powiadomił w najnowszym raporcie, że Ukraińcy wyzwolili kilka miejscowości na zachód i północny zachód od Chersonia oraz na południe od granicy obwodów chersońskiego i dniepropietrowskiego.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Wojna na Ukrainie. Sytuacja na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosjanie w dalszym ciągu koncentrują swoje wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytorium obwodu donieckiego. Jednocześnie chcą utrzymać zdobyte części obwodów chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego. W ciągu ostatniej doby okupanci ostrzelali rejony Sum, Charkowa, Słowiańska, Kramatorska, Bachmutu, Nowopawliwska i Zaporoża.

Posłuchaj
00:55 11912347_1.mp3 Sukcesy Ukraińców na południu frontu, obrona Donbasu - relacja Pawła Buszko (IAR)

Jak wynika z porannego raportu Sztabu Generalnego, w okolicach Słobożańska Rosjanie prowadzą działania mające na celu utrzymanie zajętych wcześniej terenów i uniemożliwienie postępu ukraińskich jednostek. Wojska rosyjskie przeprowadziły ofensywę w obwodzie charkowskim, ale Ukraińcy odparli atak. Siły Zbrojne Ukrainy miały także zniszczyć rosyjski samolot zwiadowczy.

Ukraińskie służby przekazały, że cały czas utrzymuje się zagrożenie ostrzałem rakietowym i nalotami z terytorium Białorusi oraz rosyjskich statków na Morzu Czarnym. Rosjanie mają również utrzymywać swoje jednostki przy granicy z Ukrainą w obwodach briańskim i kurskim.

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także