Prezydent rozpoczął wizytę w Senegalu. Tematem rozmów propaganda Rosji i eksport surowców

- Z prezydentem Senegalu Macky Sallem rozmawialiśmy o współpracy w różnych dziedzinach, a także o napaści Rosji na Ukrainę, rozszerzających się rosyjskich wpływach w Afryce i problemie rosyjskiej propagandy w krajach afrykańskich - powiedział prezydent Andrzej Duda.

2022-09-08, 15:13

Prezydent rozpoczął wizytę w Senegalu. Tematem rozmów propaganda Rosji i eksport surowców
Prezydent Andrzej Duda wraz Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostali oficjalnie powitani przez Prezydenta Republiki Senegalu oraz Małżonkę. Foto: Twitter/KPRP

Prezydent przebywa obecnie z wizytą w Afryce Zachodniej; Andrzej Duda odwiedził już Nigerię i Wybrzeże Kości Słoniowej. W czwartek przebywa w Senegalu, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju.

Na późniejszej wspólnej konferencji prasowej Duda podkreślał, że Senegal rozwija się bardzo dynamicznie i ma przed sobą świetną perspektywę związaną m.in. z odkrytymi złożami węglowodorów.

- Właśnie współpraca w różnych dziedzinach była dziś przedmiotem moim bezpośrednich rozmów w cztery oczy z panem prezydentem, ale także i spotkania naszego z delegacjami - podkreślił.

Prezydent relacjonował, że dużą część rozmowy zajęła kwestia napaści Rosji na Ukrainę oraz jej skutków, a także rozszerzających się rosyjskich wpływów w Afryce oraz problemu rosyjskiej propagandy sączonej w krajach afrykańskich, również na różnego rodzaju portalach społecznościowych. - Jak wszyscy w Polsce doskonale wiedzą od dziesięcioleci czy wręcz od stuleci znamy to doskonale, niestety borykamy się w naszej historii ciągle z rosyjskim imperializmem - powiedział Andrzej Duda.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Duda rozpoczął wizytę w Senegalu 0:43
+
Dodaj do playlisty

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że [...] rosyjska napaść na Ukrainę to jest kolejna odsłona rosyjskiego imperializmu. Rosja chce panować nad Europą na kształt dawnego panowania, jakie miało imperium carów - mówił prezydent.

- My dziś jesteśmy niepodległym państwem, wolnym, suwerennym narodem i chcemy tę suwerenność za wszelką cenę zachować. Dziś tę suwerenność Rosjanie chcą odebrać Ukraińcom, chcą zabrać im niepodległość, dlatego my Ukrainę w sposób zdecydowany wspieramy, mówiłem o tym dziś panu prezydentowi - podkreślił Duda.

Współpraca gospodarcza

Rozmawialiśmy o tym, co dla nas najważniejsze, o współpracy gospodarczej w zakresie eksploatacji złóż węglowodorów w Senegalu, a także w sektorze cyberbezpieczeństwa i IT - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Senegalu w Dakarze.

W czwartek prezydent, kończąc swoją wizytę w Afryce Zachodniej - w ramach której odwiedził także Nigerię i Wybrzeże Kości Słoniowej - odwiedził stolice Senegalu Dakar, gdzie spotkał się z prezydentem Macky Sallem.

REKLAMA

Posłuchaj

Dakar: prezydent Duda o rosyjskiej propagandzie (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

- Rozmawialiśmy także o tym, co dla nas najważniejsze - o współpracy gospodarczej między naszymi krajami. W najbliższym czasie rozpocznie się eksploatacja złóż węglowodorów tutaj w Senegalu; dzisiaj na naszym spotkaniu, w polskich delegacjach obecni byli przedstawiciele zarówno PKN Orlen - wielkiego polskiego koncernu naftowego i chemicznego - ale także i PGNiG. Rozmawialiśmy o eksploatacji tych złóż, o możliwościach technologicznej i inwestycyjnej współpracy, a także o potencjalnych dostawach węglowodorów do naszego kraju - powiedział prezydent po spotkaniu.

Współpraca z Senegalem

Jak zaznaczył, Polska cały czas rozbudowuje potrzebną do tego typu działań infrastrukturę, jak gazoport w Świnoujściu czy połączenia rurociągowe z innymi państwami Europy Środkowej. - Rzeczywiście dla współpracy - także i w zakresie dostaw węglowodorów z Senegalu w przyszłości - rysują się bardzo, bardzo poważne perspektywy - dodał.

Prezydent poinformował także, że tematem rozmów było także bezpieczeństwo cyfrowe i rozwój sektora IT.

- Tutaj w Senegalu, gdzie także i polskie firmy mogą pomóc; rozmawialiśmy o różnych formach współpracy, o polskich firmach, które oferują tu supernowoczesne technologie i produkty. Wierzę głęboko, że ta rewizyta polskiego prezydenta w Senegalu, która jest zarazem pierwszą w historii wizytą polskiego prezydenta w tym kraju, na tej ziemi, w państwie, które niezwykle dynamicznie się rozwija i ma przed sobą świetlaną perspektywę przyniesie korzyści zarówno Senegalowi i tej części Afryki, jak i Polsce i naszemu społeczeństwu - stwierdził prezydent.

REKLAMA

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej