more_horiz
Wiadomości

Estonia: demontaż kolejnego sowieckiego pomnika. "Nie pasuje do naszej przestrzeni kulturowej"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 12:04
Estoński portal ERR poinformował, że  rozpoczęły się prace mające na celu usunięcie kolejnego sowieckiego pomnika, tym razem w parku Raadi w Tartu, drugim co do wielkości mieście kraju.
W estońskim mieście Tartu rozpoczęto demontaż sowieckiego pomnika, zostanie przeniesiony do muzeum
W estońskim mieście Tartu rozpoczęto demontaż sowieckiego pomnika, zostanie przeniesiony do muzeumFoto: Twitter.com/@errnews

Przeniesione zostaną również szczątki osób pochowanych przy pomniku, które będą złożone na cmentarzu. Prace archeologów z Estońskiego Muzeum Wojny rozpoczną się we wtorek i mają potrwać do końca tygodnia. Dokładny czas i miejsce przeniesienia szczątków mają być podane po zakończeniu prac.

- Miejsce spoczynku ofiar wojny pochowanych w parku musi być na cmentarzu - powiedział burmistrz Tartu Urmas Klaas. - Pomnik Armii Czerwonej z jego fałszywym przesłaniem nie pasuje do naszej przestrzeni kulturowej - dodał.

Pomnik trafi do muzeum

Według Estońskiego Muzeum Wojny w parku pochowano około 250 osób; dokładna liczba ma być ustalona podczas prac archeologicznych. - Dotychczasowa praktyka prac archeologicznych z grobami wojennymi pokazała, że dane z czasów sowieckich dotyczące liczby pochowanych osób nie zawsze są ścisłe - powiedział Hellar Lill, dyrektor Estońskiego Muzeum Wojny, cytowany przez ERR.

Pomnik z parku Raadi trafi do Muzeum Miejskiego w TartuProśba o usunięcie sowieckiego pomnika została wystosowana do ministerstwa obrony oraz ministerstwa kultury już w maju. Jej autorami byli Urmas Klaas oraz przewodniczący rady miejskiej w Tartu Tonis Lukas.

Na czas wykonywania prac teren został zabezpieczony przez policję.

Czytaj także:

Zobacz także: Marcina Przydacz w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także