more_horiz
Wiadomości

UE przekaże Ukrainie 5 miliardów euro tanich pożyczek. Koniec kilkumiesięcznej batalii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 11:25
Jest ostateczna zgoda Unii Europejskiej na przekazanie Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że taką decyzję podjęli ministrowie do spraw europejskich krajów członkowskich na spotkaniu w belgijskiej stolicy.
Tanie pożyczki dla Ukrainy. Jest ostateczna zgoda UE
Tanie pożyczki dla Ukrainy. Jest ostateczna zgoda UEFoto: Shutterstock/diy13

W ubiegłym tygodniu na przekazanie finansowego wsparcie zgodził się też Parlament Europejski. Ta decyzja kończy kilkumiesięczną batalię o przekazanie pieniędzy Ukrainie. W maju bowiem Unia obiecała 9 miliardów euro.

Na początek wypłaciła jedynie miliard, a spory prawne dotyczące gwarancji pożyczek uniemożliwiły szybkie podjęcie decyzji w sprawie kolejnych transz. Dzisiejsza zgoda na przekazanie pięciu miliardów euro oznacza, że obiecanego w maju pakietu do wypłaty pozostały jeszcze 3 miliardy.

Koszty odbudowy Ukrainy

Pieniądze mają być przeznaczone na pokrycie pilnych potrzeb, między innymi wypłaty wynagrodzeń w sferze budżetowej i świadczeń socjalnych. 

Jednak potrzeby Ukrainy są znacznie większe. Szacuje się, że miesięcznie potrzebuje ona około 5-6 miliardów euro, a koszty odbudowy na dziś to 349 miliardów. Takie są wstępne szacunki rządu Ukrainy, Komisji Europejskiej i Banku Światowego.

Posłuchaj
00:51 11949952_1.mp3 UE - jest ostateczna zgoda na przekazanie Ukrainie 5 mld euro bardzo tanich pożyczek - Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 Czytaj także:

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

es

Zobacz także

Zobacz także