more_horiz
Wiadomości

Zełenski: Ukraina czeka na systemy obrony powietrznej [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 12:30
System obrony powietrznej dla Charkowa, który mógłby chronić to stale ostrzeliwane przez Rosjan miasto na wschodzie Ukrainy, to nie jest kwestia pieniędzy, lecz producentów uzbrojenia, czekamy na nie – powiedział Wołodymyr Zełenski. 
Partnerzy chcą nam pomóc, ale swoich gotowych systemów nie mogą oddać, a tylko wyprodukować nowe - wyjaśnił prezydent Ukrainy
Partnerzy chcą nam pomóc, ale swoich gotowych systemów nie mogą oddać, a tylko wyprodukować nowe - wyjaśnił prezydent UkrainyFoto: EPA/OLEG PETRASYUK
  • Trwa 209. dzień pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę
  • Stabilizujemy sytuację, mocno trzymamy pozycje. Na tyle mocno, że okupanci ewidentnie panikują - opisał sytuację w obwodzie charkowskim Wołodymyr Zełenski
  • W opuszczonych przez rosyjskie siły okupacyjne katowniach znaleziono kable do rażenia prądem - poinformowały władze obwodu charkowskiego i policja. Wcześniej o torturach, polegających na wstrząsach elektrycznych, mówili mieszkańcy, którzy przeżyli okupację 
  • Organy ścigania Ukrainy potwierdziły pięć przypadków przestępstw seksualnych wobec dzieci, których dopuścili się rosyjscy żołnierze. Ponadto władze Ukrainy ustaliły dane 5,3 tys. dzieci, nielegalnie deportowanych do Rosji i na Białoruś

***

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

14:09

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę otwarto w Kijowie restauracje McDonald's; na razie sieć sprzedaje posiłki jedynie w trybie dostawy przez firmy kurierskie za pośrednictwem aplikacji – poinformował we wtorek ukraiński portal Telegraf.

13:27

Holenderskie MSZ potwierdziło, że na froncie na Ukrainie zginął 27-letni obywatel Niderlandów - informuje dziennik "De Telegraaf". Mężczyzna walczył w Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej Ukrainy. To już trzeci Holender, który poniósł śmierć na Ukrainie w rezultacie rosyjskiej inwazji.

Mężczyzna zginął w ostatnim tygodniu, jednak resort spraw zagranicznych odmawia podania dokładnej daty. Rzecznik MSZ nie ujawnił również tożsamości 27-latka. 

Źródła "De Telegraaf" twierdzą, iż mężczyzna zginął podczas ukraińskiej kontrofensywy pod Charkowem.

13:25

Kolejne dwa ciała zakatowanych ofiar rosyjskiej okupacji odnaleziono w obwodzie kijowskim – powiadomiła we wtorek policja. To dwaj mężczyźni ze śladami tortur, jeden miał kurtkę z naszywkami Akademii Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ciała dwóch mężczyzn zostały znalezione w lesie w powiecie buczańskim, obok dawnych rosyjskich okopów.

13:23
12:03

System obrony powietrznej dla Charkowa, który mógłby chronić to stale ostrzeliwane przez Rosjan miasto na wschodzie Ukrainy, to nie jest kwestia pieniędzy, lecz producentów uzbrojenia, czekamy na nie – powiedział Wołodymyr Zełenski portalowi Ukraińska Prawda.

- Wzmocnić obronę powietrzną można tylko, kupując nowe systemy (przeciwlotnicze i przeciwrakietowe). I nie jest to kwestia pieniędzy, chociaż są to duże kwoty – od pół mld do 2 mld dol. Pieniądze możemy znaleźć, ale to jest problem krajów-producentów. Te kompleksy produkują USA, Izrael, konsorcjum niemiecko-francusko-włoskie – powiedział Zełenski.

- Partnerzy chcą nam pomóc, ale swoich gotowych systemów nie mogą oddać, a tylko wyprodukować nowe. I dlatego czekamy. Izrael mógłby nam pomóc, ale z nim sprawa jest trudniejsza – dodał ukraiński prezydent.

11:54

Bachmut po rosyjskim ataku.

11:46

Belgijska Opera Narodowa w ogniu krytyki za repertuar obejmujący rosyjskich kompozytorów. Władze La Monnaie w Brukseli ogłosiły program na nowy sezon artystyczny z naciskiem położonym na rosyjskie tytuły i rosyjskich artystów. To wywołało konsternacje, szok i protesty, między innymi ukraińskiej społeczności.

11:29

O sprowadzeniu ciał kolejnych 25 poległych wojskowych powiadomiło we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

11:28

Siły ukraińskie od początku wojny z Rosją zestrzeliły co najmniej 55 samolotów bojowych wroga. Te duże straty Moskwy są głównym powodem, dla którego rosyjskie myśliwce i bombowce nie odegrały ważnej roli w konflikcie - ocenił generał sił powietrznych USA James Hecker, cytowany przez portal Politico.

Ukraińcy zniszczyli rosyjskie samoloty, wykorzystując obronę przeciwlotniczą starego typu, rosyjskiego pochodzenia. Zmusili tym Rosjan do znacznego ograniczenia lotów bojowych.

- Zestrzelenia te odcięły rosyjską piechotę od wsparcia powietrznego, potrzebnego do przejęcia i utrzymania terytorium - wyjaśnił generał Hecker na konferencji amerykańskiej organizacji Stowarzyszenia Sił Powietrznych (AFA).

11:15

W kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib spotkała się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. 

Lahbib i Kułeba rozmawiali o ściganiu i karaniu za zbrodnie wojenne na Ukrainie oraz o roli Międzynarodowego Trybunału Karnego. Odnieśli się również do zapotrzebowania na broń. Kilka dni temu Belgia ogłosiła, że dostarczy Ukrainie broń i amunicję warte 12 mln euro. Pod koniec sierpnia Belgia udostępniła też 8 mln euro na zakup sprzętu pierwszej pomocy, odzieży zimowej, gogli noktowizyjnych i leków dla ukraińskich żołnierzy.

11:14

W Rosji formowane są bataliony ochotnicze na Syberii, do których angażuje się jako oficerów wykładowców uczelni wojskowej; świadczy to o istotnych problemach z zasobami ludzkimi w armii – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na bazie 36. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych Wschodniego Okręgu Wojskowego w Kraju Zabajkalskim tworzone są dodatkowe cztery bataliony do walki na Ukrainie - powiadomił sztab.

Jak twierdzi strona ukraińska, korpus oficerski tych batalionów formowany jest z wykładowców Dalekowschodniej Wyższej Ogólnowojskowej Szkoły Oficerskiej. Podobna sytuacja miała wcześniej miejsce na okupowanym Krymie.

11:12

Brytyjska premier Liz Truss zapowie podczas wystąpienia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że jej kraj przeznaczy w przyszłym roku na pomoc Ukrainie co najmniej tyle samo, co w tym - przekazało we wtorek Downing Street.

Wielka Brytania do tej pory przekazała Ukrainie pomoc w wysokości 2,3 mld funtów i pod tym względem ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym. Kieruje też programem szkoleń ukraińskich żołnierzy na brytyjskich poligonach, do którego włączyło się też kilka innych krajów.

11:12

Tak zwana grupa Wagnera, związana z Kremlem firma najemnicza chce zwerbować ponad 1500 więźniów, by walczyli po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie, ale wielu z nich odmawia - powiedział wyższy urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony.

Z naszych informacji wynika, że grupa Wagnera ponosi na Ukrainie duże straty, zwłaszcza - co nie jest niczym dziwnym - wśród młodych i niedoświadczonych bojowników - dodał.

11:10

Ukraiński sąd przejął aktywy i własność dwóch zakładów białoruskich produkujących asfalt w obwodzie mikołajowskim - powiadomił urząd prokuratora generalnego Ukrainy.

Ukraina przejęła własność na równowartość 200 milionów złotych.

11:10

Jest ostateczna zgoda Unii Europejskiej na przekazanie Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że taką decyzję podjęli ministrowie do spraw europejskich krajów członkowskich na spotkaniu w belgijskiej stolicy. W ubiegłym tygodniu na przekazanie finansowego wsparcie zgodził się też Parlament Europejski.

11:09

Premier Estonii Kaja Kallas wzywa do konfiskaty broni u Białorusinów i Rosjan zamieszkałych w jej kraju - poinformował dziennik "Postimees".

Ponad 600 obywateli Rosji i Białorusi na terytorium Estonii ma zarejestrowaną broń palną dla samoobrony i do polowania.

- Spodziewam się, że biorąc pod uwagę niniejszą sytuację, ludzie zrozumieją, że obywatele Rosji i Białorusi mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Estonii - mówi premier.

09:36

Od poniedziałku, od kiedy kraje bałtyckie oraz Polska zaczęły stosować bardziej rygorystyczne procedury wydawania wiz obywatelom Rosji, 26 obywatelom tego kraju odmówiono wjazdu na Litwę, trzem na Łotwę i 10 do Estonii, poinformowały we wtorek litewskie służby graniczne.

09:35

Na podstawie porozumienia między Rosją a Ukrainą dojdzie do wymiany 200 jeńców wojennych; myślę, że zostaną podjęte ważne kroki - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.

- W Uzbekistanie spotkałem się z prezydentem (Władimirem) Putinem i przeprowadziliśmy bardzo obszerne dyskusje. I on pokazuje mi, że chce to (wojnę) zakończyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Takie było moje wrażenie, ponieważ to, jak obecnie wyglądają sprawy, jest dość problematyczne. 200 jeńców zostanie wymienionych na podstawie porozumienia między stronami - poinformował Erdogan.

09:34

Wezwania do natychmiastowej aneksji samozwańczych republik w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, świadczą o tym, że ukraińska kontrofensywa wywołuje panikę wśród prorosyjskich separatystów i niektórych sił na Kremlu – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Z apelami o "niezwłoczne" referendum w sprawie przyłączenia do Rosji tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych wystąpiły w poniedziałek "izby społeczne" tych separatystycznych tworów, utrzymywanych przez Moskwę.

09:31

Brytyjski wywiad wojskowy podaje, że rosyjskie okręty podwodne z dużym prawdopodobieństwem stacjonują teraz w Noworosyjsku, bazie morskiej oddalonej na wschód od Ukrainy. Od początku inwazji na Ukrainę Flota Czarnomorska stacjonowała w bazie w Sewastopolu na okupowanym przez Rosjan Krymie.

Decyzja dowództwa rosyjskiego o przegrupowaniu okrętów była najprawdopodobniej spowodowana ukraińskimi atakami na Krym - podają Brytyjczycy w codziennym raporcie na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej.

09:30

Ukraińska armia atakuje rosyjskie przeprawy przez Dniepr w okupowanym obwodzie chersońskim. Prowadzi też ofensywę na Łyman. Rosjanie z kolei szturmują w Donbasie.

Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskiej armii donosi, że ostatniej doby, oprócz rosyjskiego sprzętu udało się zniszczyć rosyjską barkę na Dnieprze w okolicach Nowej Kachowki. Rosjanie próbują tam wznowić przeprawy, ale ukraińska armia systematycznie je niszczy. 

07:25

Dwa tureckie prywatne banki Isbank i Denizbank, uważane za jedne z największych w Turcji, ogłosiły zakończenie świadczenia usług dla kart rosyjskiego systemu płatniczego "Mir", z którego Moskwa zaczęła korzystać po wycofaniu się z Rosji spółek Visa i Mastercard.

07:08

Ostatniej doby ukraińskie lotnictwo uderzyło w 24 miejsca zgrupowań żołnierzy i sprzętu wojskowego wroga, 4 pozycje przeciwlotniczych kompleksów rakietowych i jeden magazyn amunicji. Ponadto zniszczono samolot Su-25 i sterowany pocisk powietrzny.

Wojska rakietowe i artyleria ostrzelały 16 obiektów wroga, w tym 6 zgrupowań wojsk, broni i sprzętu wojskowego, 7 miejsc nagromadzenia artylerii i 3 składy amunicji.

07:08

Na tymczasowo okupowanych terenach prowadzona jest akcja mobilizacyjna.

- Według otrzymanych informacji, 14 września cofnięto wcześniej wydane dokumenty dotyczące tymczasowego zwolnienia z mobilizacji pięciu pracowników Zakładów Metalurgicznych w Jenakijewie. Ponadto wprowadzono zakaz opuszczania przez mężczyzn terenu tymczasowo okupowanego Krymu bez pozwolenia komisarzy wojskowych - poinformował Aleksander Stupun, rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego.

07:06

Ostatniej doby rosyjscy okupanci przeprowadzili 10 ataków rakietowych i 15 lotniczych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie.

Rzecznik Sztabu Aleksander Stupun powiedział, że w rezultacie rosyjskiego ostrzału ucierpiała infrastruktura ponad 33 osiedli. To w szczególności Słowgorod, Kramatorsk, Bachmut, Majorsk, Woda, Droga, Soledar, Nowopille, Zaporoże, Mikołajów, Aleksandria, Śniguríwka, Nowa Szeroka, Odesa, Biłohirsk, Miroliubiwka i Biła Krinicja.

07:05

Wymiana jeńców pomiędzy Ukrainą i Rosją to bardzo trudny proces, którym zajmują się wyłącznie służby specjalne – powiedział ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jak podkreślił, Rosja ma przewagę w liczbie jeńców i bardzo ważny atut – obrońców Mariupola.

- Nie dysponujemy konkretnymi danymi, dotyczącymi liczby rosyjskich jeńców, którzy są w rękach Ukrainy, nasze władze na ten temat milczą, co potwierdza, że sytuacja jest niekorzystna dla Ukrainy - ocenia Ołeh Żdanow.

Jak wskazał, według danych rosyjskich, kraj ten przetrzymuje ok. 7-9 tys. jeńców z Ukrainy.

07:03

Rozpoczęta w Nowym Jorku 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ posłuży jako platforma nacisku na Rosję, by zakończyła wojnę z Ukrainą - powiedziała w poniedziałek przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Kalan w wywiadzie dla kanału internetowego "Freedom".

Według niej, podczas tygodnia wysokiego szczebla przywódcy krajów ONZ będą mówić o tym, że "wojna Rosji z Ukrainą narusza wszystkie fundamentalne zasady, na których opiera się ONZ" i że "Rosja narusza Kartę Narodów Zjednoczonych".

07:02

Wizyta w Nowym Jorku to będą trzy dni poświęcone podstawowemu problemowi, czyli agresji rosyjskiej, która toczy się u naszych granic - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jak dodał, priorytetem prezydenta w ONZ będzie "przekonywanie nieprzekonanych"

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

07:02

Ukraińscy specjaliści IT zdobyli wszystkie dane osobowe najemników z tzw. grupy Wagnera poprzez zhakowanie jej strony internetowej - poinformował ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

"Strona internetowa grupy Wagnera, która gromadzi rosyjskich przestępców na wojnie, została zhakowana przez Armię IT!" - napisał Fiodorow.

Dodał, że rząd Ukrainy posiada wszystkie dane osobowe najemników. "Każdy kat, morderca i gwałciciel zostanie surowo ukarany. Zemsta jest nieunikniona!" - zapewnił minister.

07:00

Kryzysy żywnościowe i energetyczne boleśnie uderzyły w gospodarki wielu krajów, ale świat musi wiedzieć, co dokładnie je spowodowało i mieć pewność, że Putin nie wygra wojny z Ukrainą - powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Borrell zapewnił także, iż Ukraina będzie najważniejszym tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych podczas obecnej sesji ZO ONZ.

06:58

Słowenia przekaże Ukrainie 28 czołgów M55S, a w zamian otrzyma od Niemiec 40 wozów bojowych. Taką wymianę sprzętu wojskowego uzgodnili wczoraj premier Słowenii Robert Golob i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Czołg M55S to zmodernizowana wersja radzieckiego czołgu T-55 wyposażona w armatę 105 mm, aktywny pancerz oraz ulepszony system kierowania ogniem i nowoczesny system oznaczania celów.

Słowenia otrzymała zmodernizowane czołgi w roku 1999. W sumie w siłach zbrojnych tego kraju znajduje się 30 takich maszyn.

06:52

Premier Ukrainy Denys Szmyhal i pierwsza dama Ołena Zełenska spotkali się w poniedziałek w Londynie z brytyjskim królem Karolem III przy okazji uroczystości pogrzebowych Elżbiety II.

Wskazał, że oboje podziękowali za stałe silne wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii i osobiście króla.

"Podkreśliłem, że naród ukraiński z radością powita w przyszłości króla Karola III w naszym kraju" – napisał Szmyhal.

Zobacz także

Zobacz także