"Kiedyś nie do pomyślenia, dziś to przedmiot debaty". Guterres o groźbach nuklearnych Rosji

Podczas specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ sekretarz generalny Antonio Guterres potępił rosyjskie plany aneksji terytorium Ukrainy i stwierdził, że Rosja jest winna większości śmierci cywilów. Ponadto wezwał on też do rozliczenia Rosji ze zbrodni wojennych. - Wojna na Ukrainie ma nieograniczony potencjał, by zaszkodzić całemu światu, a wojna nuklearna stała się teraz przedmiotem debaty - ocenił sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych. Z Nowego Jorku szczegóły przybliżył wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

2022-09-22, 17:46

"Kiedyś nie do pomyślenia, dziś to przedmiot debaty". Guterres o groźbach nuklearnych Rosji

Antonio Guterres mówił w Nowym Jorku, że na Ukrainie każdego dnia ginie lub zostaje rannych pięcioro dzieci. W sumie, tysiące Ukraińców stało się ofiarami rosyjskich bombardowań terenów cywilnych. Szef ONZ poinformował, że ONZ zbiera raport o okrucieństwach popełnianych w zaatakowanym kraju.

Groźba wojny nuklearnej

Jak wskazał, "to jest katalog okrucieństwa, egzekucji, przemocy seksualnej, tortur oraz innych nieludzkich zachowań wobec cywilów czy też jeńców wojennych". - Wszystkie doniesienia muszą być starannie zbadane, a winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - zaznaczył Antonio Guterres.

- Wojna nuklearna, kiedyś nie do pomyślenia, stała się teraz przedmiotem debaty - podkreślił sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych, otwierając czwartkową specjalną debatę Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Odnosił się w ten sposób do słów Władimira Putina, który w swoim orędziu do narodu, które zostało wyemitowane w środę rano, stwierdził, że Rosja zamierza użyć wszelkich środków do obrony, po czym dodał, że "nie blefuje".

REKLAMA

Specjalny trybunał ONZ

O powołanie specjalnego trybunału ONZ, który rozliczyłby Rosję ze zbrodni na Ukrainie, apelował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, a dzisiaj, 22 września, w ONZ powtórzył te słowa szef dyplomacji tego kraju Dmytro Kułeba.

- Z powodów prawnych Międzynarodowy Trybunał Karny nie może tego zrobić. Jednak zbrodnia agresji nie może nie zostać ukarana. Będziemy pracować ze wszystkimi krajami, które sprzeciwiają się bezkarności i chcą wystąpić przeciwko złu międzynarodowych zbrodni - mówił Kułeba.

O rozliczenie Rosji przed międzynarodowymi trybunałami wcześniej apelował również polski prezydent Andrzej Duda. W specjalnej debacie udział wzięli m.in.: szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, który pełni funkcję przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, a także minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Z Nowego Jorku wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski:

Posłuchaj

Szef ONZ wzywa do rozliczenia Rosji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Rosyjskie zbrodnie wojenne zostaną ukarane?

Antonio Guterres potępił również rosyjskie "tak zwane referenda", zapowiedziane w samozwańczych republikach ludowych: Donieckiej i Ługańskiej oraz plany aneksji okupowanych części obwodu zaporoskiego i chersońskiego. Stwierdził, że winnym śmierci większości cywilów na Ukrainie są Rosjanie bombardujący miasta; wezwał także do porządnego zbadania doniesień o zbrodniach wojennych i "zakończenia bezkarności".

REKLAMA

O rosyjskich zbrodniach wojennych popełnianych na Ukrainie mówił także przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan. - Byłem na Ukrainie trzykrotnie i widziałem ogromną skalę destrukcji i cierpień. To wzmacnia moją determinację i moje przekonanie, że istnieją powody, by sądzić, że popełnione zostały zbrodnie będące pod jurysdykcją trybunału - powiedział Khan podczas debaty Rady Bezpieczeństwa.

Czytaj również:

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Cegielski/PAP/Nowy Jork/jmo/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej