more_horiz
Wiadomości

Szef NATO o orędziu Putina: każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 12:43
 - Putin powinien wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie wolno jej prowadzić - powiedział w czwartek niemieckiej telewizji ARD Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO przekonywał, że "każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje".
Szef NATO o orędziu Putina:  każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje
Szef NATO o orędziu Putina: każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencjeFoto: Jens Stoltenberg/Twitter.com

Przypomnijmy, że w środę Władimir Putin, prezydent Rosji ogłosił w orędziu do narodu rozpoczęcie w kraju częściowej mobilizacji. Ponadto zagroził Zachodowi użyciem broni atomowej.

Do orędzia odniósł się Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

- Częściowa mobilizacja oznacza więcej śmierci, więcej cierpienia po obu stronach konfliktu na Ukrainie. Trzeba zwiększyć wsparcie NATO, a więc i Niemiec, dla Ukrainy - wszyscy powinni być przygotowani na to, że ta wojna będzie trwała dłużej; kwestia dostaw ciężkiej broni jest wciąż omawiana - powiedział Stoltenberg w studiu ARD w Nowym Jorku.

Sojusz ma prawo wspierać Ukrainę

Zdaniem sekretarza generalnego NATO najprostszym sposobem na zakończenie tej wojny jest wycofanie wojsk przez prezydenta Putina.

- Wtedy mielibyśmy pokój. Jeśli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Ukraina przestaną walczyć, to Ukraina przestanie istnieć jako niezależny naród - mówił Stoltenberg. - W tym konflikcie Rosja jako agresor najechała na sąsiednią Ukrainę, a NATO i jego sojusznicy wsparli Ukrainę, aby mogła się bronić - dodał.

Sekretarz generalny NATO przypomniał, że zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych Ukraina ma prawo do samoobrony, a Sojusz ma prawo ją w tym wspierać, i to właśnie robi.

Czytaj także:

MN/PAP

Posłuchaj co o mobilizacji w Rosji mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Przemysław Drabek. 

Zobacz także

Zobacz także