more_horiz
Wiadomości

Sekretarz generalny ONZ wzywa do zbadania zbrodni na Ukrainie. "Rosyjski katalog okrucieństwa"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 17:22
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał do zbadania zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie. Otwierając spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ nazwał te zbrodnie "katalogiem okrucieństwa".
Sekretarz generalny ONZ wzywa do zbadania zbrodni wojennych dokonywanych na Ukrainie
Sekretarz generalny ONZ wzywa do zbadania zbrodni wojennych dokonywanych na UkrainieFoto: PAP/UKRINFORM/Vyacheslav Madiyevskyy

- Raporty pokazują doraźne egzekucje, przemoc seksualną, tortury i inne nieludzkie oraz poniżające traktowanie cywilów i jeńców wojennych - powiedział Antonio Guterres.

Sekretarz generalny dodał, że całkowicie nie do przyjęcia są wszelkie rozmowy na temat wojny jądrowej. - Jakakolwiek aneksja terytorium innego państwa za pomocą groźby jest naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego - podkreślił.

Czytaj także:

 - Mamy powody by sądzić, że na Ukrainie doszło do zbrodni wojennych - powiedział główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. Jak dodał, jego zespół wkrótce zacznie badać doniesienia o zbrodniach na wschodzie Ukrainy.

- Byłem na Ukrainie trzykrotnie i widziałem ogromną skalę destrukcji i cierpień. To wzmacnia moją determinację i moje przekonanie, że istnieją powody, by sądzić, że popełnione zostały zbrodnie będące pod jurysdykcją trybunału - powiedział Khan podczas debaty Rady Bezpieczeństwa z udziałem m.in. szefa MSZ Zbigniewa Raua, sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

- Jeśli mogę być bezpośredni: kiedy pojechałem do Buczy i poszedłem za kościół św. Andrzeja, ciała, które widziałem, nie były fałszywe - powiedział Khan, czyniąc aluzję do rosyjskiej dezinformacji na temat zbrodni w Buczy. Khan zapowiedział, że w najbliższych dniach zespół śledczych MTK odwiedzi wschód Ukrainy, by badać doniesienia o tamtejszych zbrodniach.

- Echa Norymbergi powinny dziś zostać usłyszane - dodał. 

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także