more_horiz
Wiadomości

KE rozpoczyna konsultacje ws. sankcji wobec Rosji. Polska z sąsiadami przekaże własne propozycje

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 07:08
Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Najnowszy pakiet sankcji może być zatwierdzony przed 7 października.
Najnowszy pakiet sankcji może być zatwierdzony przed 7 października.Foto: Shutterstock.com/Xavier Lejeune Photo

Dziś ma dojść do spotkania szefa gabinetu przewodniczącej Komisji z przedstawicielami państw G7, a także części unijnych krajów w tym Polski. Nasz kraj z kolei, wraz z państwami bałtyckimi i skandynawskimi, dziś przekaże własne propozycje.

Najnowszy pakiet sankcyjny przed 7 października

Dzisiejsze spotkanie zapoczątkuje serię konsultacji, które Komisja będzie prowadziła przez weekend ze wszystkimi krajami członkowskimi. Na podstawie tych rozmów powstanie najnowszy pakiet sankcyjny. Ma on być zaakceptowany w przyszłym tygodniu, ale jeśli to się nie uda, to najpóźniej za dwa tygodnie, jeszcze przed 7 października, kiedy jest unijny szczyt w Pradze, bo nie chcemy tam pokazywać podziałów - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów.


Posłuchaj
00:53 KE rozpoczyna konsultacje w sprawie sankcji wobec Rosji.mp3 KE rozpoczyna konsultacje w sprawie sankcji wobec Rosji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Pułapy cenowe na ropę z Rosji - to będzie jeden z elementów najnowszego pakietu sankcyjnego. Ta propozycja została wstępnie uzgodniona na poziomie grupy G7. W Unii Europejskiej 5 grudnia wchodzi w życie embargo na rosyjską ropę dostarczaną drogą morską, wtedy ceny poszybują i stąd ustalenia Zachodu dotyczące limitu cenowego, aby znacznie ograniczyć dochody Rosji.

Czarna lista osób i towarów

Ponadto rozszerzona ma być lista towarów luksusowych objętych sankcjami. Kolejne osoby mają być wpisane na czarną listę, co spowoduje zablokowanie ich majątków w Europie. Dyskusje dotyczą też rodzin osób objętych już sankcjami, aby nie dochodziło do omijania restrykcji. Obecnie czarna lista obejmuje ponad 1200 osób, a otwiera ją Władimir Putin.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także