more_horiz
Wiadomości

"W Europie zarysował się ostry podział". Niemiecka prasa o zwycięstwie włoskiej prawicy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:30
"Zwycięstwo Giorgi Meloni wywołuje szok. Ciekawe, jak zareaguje Bruksela. Tak czy inaczej - w Europie zarysował się ostry podział" - komentuje hamburski tygodnik "Der Spiegel". Z kolei miesięcznik "Tichys Einblick" pisze o wizji utworzenia "konserwatywnego bloku od arktycznej północy po Morze Śródziemne" - donosi korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Osiński.
Oburzenie niemieckiej prasy w związku ze zwycięstwem włoskiej prawicy
Oburzenie niemieckiej prasy w związku ze zwycięstwem włoskiej prawicyFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI, Twitter.com/@TichysEinblick, Twitter.com/@derspiegel

Niemieckie media skomentowały wyniki przyspieszonych wyborów we Włoszech. Wiele wskazuje na to, że centroprawica uzyska kontrolę nad obiema izbami włoskiego parlamentu. Przywódczyni zwycięskiego ugrupowania Giorgia Meloni jest niemal pewną kandydatką na premiera. 

Za Odrą nie wszyscy są z tego powodu zadowoleni. Najostrzej dezaprobatę wobec wyników wyborczych we Włoszech wyraził tygodnik "Der Spiegel".

"Premierem zostanie radykalna w swoich poglądach kobieta. Zwycięstwo Giorgii Meloni wywołuje szok. Ciekawe, jak zareaguje Bruksela. Tak czy inaczej - w Europie zarysował się ostry podział" - napisał hamburski tygodnik.

Konserwatywny blok od arktycznej północy po Morze Śródziemne"

Inne niemieckie media wybór Włochów odbierają w pozytywnym świetle.

"Konserwatyści odnoszą spektakularne sukcesy we Francji, a w Szwecji i Włoszech właśnie przejmują władzę. Wizja utworzenia konserwatywnego bloku od arktycznej północy po Morze Śródziemne napawa nadzieją" - czytamy w miesięczniku "Tichys Einblick".

Swojej satysfakcji nie ukrywają także włosko-niemieccy publicyści. - Reakcje na wyniki wyborów w Italii były do przewidzenia. Mamy istny festiwal upstrzonego niewyszukanymi epitetami oburzenia niemieckich socjalistów, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości zachodzących w Europie zmian - powiedział Giovanni Deriu.

Wybory parlamentarne we Włoszech wygrała konserwatywna partia Bracia Włosi 45-letniej Giorgii Meloni. Sojusz z ugrupowaniami Matteo Salviniego i Silvio Berlusconiego daje jej wygodną większość w parlamencie.

Posłuchaj
00:55 11960060_1.mp3 Niemiecka prasa o zwycięstwie włoskiej prawicy: "rozłam czy szansa?". Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: rzecznik PiS Radosław Fogiel w Programie 3 Polskiego Radia

IAR, ASP

Zobacz także

Zobacz także