more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Zełenski: gwałcą, torturują i mordują cywilów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:55
W pobliżu wyzwolonego przez ukraińskie wojska miasta Izium w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, odnaleziono dwa kolejne masowe groby z setkami zabitych mieszkańców - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.
O odnalezieniu w lesie pod Iziumem co najmniej 445 grobów ofiar rosyjskiej okupacji poinformowały ukraińskie władze po wyzwoleniu miasta. Niektóre groby, jak podawano, były podpisane, większość była tylko ponumerowana.
O odnalezieniu w lesie pod Iziumem co najmniej 445 grobów ofiar rosyjskiej okupacji poinformowały ukraińskie władze po wyzwoleniu miasta. Niektóre groby, jak podawano, były podpisane, większość była tylko ponumerowana.Foto: Facebook.com/iklymenko.fb

- Pod Iziumem odkryto wcześniej skupisko grobów, gdzie znajdowało się około pół tysiąca ciał. Mam nowe informacje, dziennikarze są już w drodze. Znaleziono kolejne dwa masowe miejsca pochówku z setkami zabitych - oznajmił Wołodymyr Zełenski.

"Gwałcą, torturują i mordują cywilów"

Jak podkreślił ukraiński przywódca, rosyjscy najeźdźcy "nie mają honoru i nie dotrzymują danego słowa". - Oni nie zabijają wojskowych, lecz gwałcą, torturują i mordują cywilów. [...] Mówimy o małym mieście Izium. Wyobrażacie sobie? Dwa kolejne masowe groby w małej miejscowości. To się dzieje naprawdę - zaznaczył Zełenski.

Liczące przed rosyjską inwazją około 45 tys. mieszkańców ważne strategicznie miasto Izium zostało zdobyte przez siły agresora na początku kwietnia, po trwających blisko miesiąc walkach. Wojska najeźdźcy wycofały się z Iziumu 10 września w wyniku ukraińskiej kontrofensywy.

Ponad 450 grobów pod Iziumem

W lesie w pobliżu wyzwolonej miejscowości odkryto skupisko grobów, w których odnaleziono 447 ciał. Jak powiadomił w piątek komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko, w wyniku prac ekshumacyjnych wydobyto stamtąd ciała 215 kobiet, 194 mężczyzn, 5 dzieci i 22 wojskowych. Oprócz tego znaleziono szczątki 11 osób, których płci na razie nie można określić.

Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podkreślił w ubiegłym tygodniu, że na większości ciał znajdowały się ślady nienaturalnej śmierci, a na 30 zwłokach oznaki tortur. Szef regionalnych władz zaalarmował również, że oprócz "głównego" miejsca pochówku pod Iziumem znaleziono tam jeszcze trzy inne groby. 

Czytaj więcej:

Zobacz także: zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik w "Salonie politycznym Trójki"

nt, ms

Zobacz także

Zobacz także