more_horiz
Wiadomości

USA potwierdziły kilkusetmilionową pomoc dla Ukrainy. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 16:47
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken poinformował w poniedziałek o przeznaczeniu 457,5 mln dolarów na pomoc dla cywilnych służb i policji Ukrainy. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych. Od grudnia 2021 r. USA przeznaczyły na pomoc dla ukraińskich służb ponad 645 mln dolarów.
Antony Blinken ogłosił dodatkową pomoc dla ukraińskiej policji i służb o wartości 457,5 mln dolarów
Antony Blinken ogłosił dodatkową pomoc dla ukraińskiej policji i służb o wartości 457,5 mln dolarówFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

"Stany Zjednoczone przeznaczyły dziś dodatkowe 457,5 mln dolarów pomocy dla bezpieczeństwa cywilnego, by wzmocnić wysiłki ukraińskich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, zwiększyć ich zdolności operacyjne i ratować życie" - zaznaczył Antony Blinken w wydanym oświadczeniu.

Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na sprzęt ochronny i medyczny, a także pojazdy opancerzone dla ukraińskiej policji i straży granicznej. Część zostanie także użyta na wsparcie dochodzeń w sprawie okrucieństw dokonywanych na Ukrainie przez rosyjskie siły.

Od grudnia 2021 r. USA przeznaczyły na pomoc dla ukraińskich służb ponad 645 mln dolarów, co według Blinkena dało konkretne efekty i "znacząco zmniejszyło ofiary wśród ukraińskich cywilów i ich obrońców".

Czytaj także:

- Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności Ukrainy uszło Putinowi na sucho - mówił sekretarz stanu USA Blinken podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy. Stwierdził też, że doniesienia z Ukrainy świadczą o systematycznym popełnianiu zbrodni przez Rosjan.

- Cały porządek międzynarodowy, który jesteśmy zobowiązani podtrzymywać, jest rozdzierany na naszych oczach. Nie możemy i nie pozwolimy na to, by pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy uszło prezydentowi Putinowi na sucho - mówił w swoim wystąpieniu.

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"

PAP/es

Zobacz także

Zobacz także