more_horiz
Wiadomości

"Tu nie było przypadku". KE wspiera dochodzenie w sprawie wycieku gazu na dnie Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 16:16
To nie był przypadek - tak Komisja Europejska komentuje uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2. Podkreślono, że wzmocnienia wymaga unijna infrastruktura krytyczna. O szczegółach korespondentka IAR, Beata Płomecka.
Komisja Europejska komentuje uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2
Komisja Europejska komentuje uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2Foto: Shutterstock/Maximillian cabinet

Chodzi o wycieki gazu z rurociągów położonych na dnie Bałtyku do których doszło na wodach międzynarodowych w pobliżu Bornholmu, wkrótce po eksplozjach zarejestrowanych przez Duńczyków. Wielu polityków i ekspertów w Europie i na świecie mówi o sabotażu i wskazuje na Rosję.

Wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis podkreślał, że Komisja jest w kontakcie z państwami członkowskimi i wspiera dochodzenie w tej sprawie, ale też dodał - "to oczywiste, że te incydenty, to nie przypadek. Wszystkie dostępne informacje wskazują, że to było celowe działanie i celowe uszkodzenie".

Infrastruktura krytyczna Unii

Uszkodzenia Nord Stream skomentował także komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders. -Infrastruktura krytyczna w Unii wymaga wzmocnienia w oczekiwaniu na wyjaśnienie przyczyn i wskazanie odpowiedzialnych - dodał. W piątek w Brukseli na ten temat będą rozmawiać ministrowie do spraw energii unijnych krajów.

Posłuchaj
00:46 11964380_1.mp3 KE o uszkodzeniach Nord Stream - nie przypadek, infrastruktura krytyczna wymaga wzmocnienia - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Sałek w "Sygnałach dnia"

IAR/es/koz

Zobacz także

Zobacz także