more_horiz
Wiadomości

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Szwedzki ekspert: przypadek jest mało prawdopodobny

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 12:10
Szwedzka Administracja Morska poinformowała o wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu. Wcześniej duńskie władze informowały z kolei o nieszczelności w Nord Stream 2. Prof. Tomas Karberger z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu uważa, że jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.
Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Szwedzki ekspert: przypadek jest mało prawdopodobny
Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Szwedzki ekspert: przypadek jest mało prawdopodobnyFoto: Shutterstock.com/Stefan Dinse

"Ostrzegamy znajdujące się w pobliżu statki i prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości w promieniu 5 mil (prawie 10 km) od miejsc wycieków" - podała w komunikacie Szwedzka Administracja Morska. Jednocześnie wydano ostrzeżenie dla samolotów, aby nie zniżały się na tych obszarach na odległość poniżej 1000 metrów. Awaria ma miejsce w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

W poniedziałek z kolei Duńska Administracja Morska wydała komunikat w związku z wyciekiem gazu z Gazociągu Nord Stream 2 w jednym miejscu na południowy wschód od Bornholmu, zamykając akwen dla żeglugi. Obszar ten to duńska wyłączna strefa ekonomiczna. 

Duński Urząd Energii poinformował, że "wyciek wpłynie lokalnie na środowisko Bornholmu, a także będzie mieć negatywny wpływ na klimat w związku z przedostaniem się do atmosfery metanu". 

Wyciek gazu z Nord Stream 2. To nie przypadek?

Profesor Tomas Karberger z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu uważa, że "jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów".

"Teoretycznie mogą to być kotwice statków, ale zniszczenia powstały niemal w jednym czasie w różnych miejscach" - zaznaczył prof. Karberger w rozmowie z agencją TT. 

Przesył gazociągiem Nord Stream 1 został wstrzymany przez Rosję, ale znajduje się w nim gaz. Gazociąg Nord Stream 2 nie został oficjalnie oddany do użytku, ale jest wypełniony gazem w związku z próbami ciśnieniowymi. Kanclerz Niemiec Olof Scholz na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę ogłosił, że jego kraju rezygnuje z użytkowania tego rurociągu.

Czytaj także:

Zobacz: Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

ASP, kóz

Zobacz także

Zobacz także