more_horiz
Wiadomości

"Walczcie na swoich ulicach o swoją wolność". Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 23:47
- Walczcie na swoich ulicach o swoją wolność; i tak już wszystko wam zabrano - zwrócił się do Rosjan w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Walczcie na swoich ulicach o swoją wolność; i tak już wszystko wam zabrano - zwrócił się do Rosjan w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Walczcie na swoich ulicach o swoją wolność; i tak już wszystko wam zabrano - zwrócił się do Rosjan w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.Foto: president.gov.ua

- Chcecie żyć - uciekajcie. Chcecie żyć - oddawajcie się do niewoli. Chcecie żyć - walczcie na swoich ulicach o swoją wolność - zwrócił się po rosyjsku do Rosjan ukraiński prezydent.

- I tak wszystko wam zabrano. Czy może ktoś z was ma platformy wiertnicze? Pałace? Winnice? A może jachty? Albo jakiś bank? O co wy w ogóle walczycie? Macie tylko kredyty, coś do zjedzenia wieczorem i teraz macie mobilizację. Walczcie o swoje! Nie przychodźcie na naszą ziemię, nie wchodźcie w naszą duszę i w naszą kulturę - wezwał Zełenski.

Szef ukraińskiego państwa oświadczył też, że obecnie głównym zadaniem Ukrainy jest koordynacja działań z partnerami w odpowiedzi na rosyjskie pseudoreferenda na ukraińskim terytorium i związane z nimi zagrożenia.

- To nie 2014 rok. Wszyscy wszystko rozumieją. I na pewno będą działać - podkreślił, odnosząc się do aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 r.

Mobilizacja w Rosji

Rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andriej Jusow poinformował, że pierwsi zmobilizowani Rosjanie, są już na froncie i aktywnie poddają się stronie ukraińskiej. Ponadto w ramach państwowego projektu "Chcę żyć" pojawiło się wiele apeli z zapytaniem, jak poddać się ukraińskiej niewoli.

- Ci, którzy mają najwięcej "szczęścia", są natychmiast wysyłani na front w ramach oddziałów okupacyjnych. Wśród nich jest też wiele próśb o włączenie do projektu "Chcę żyć" i o wyjaśnienie, jak poddać się ukraińskiej niewoli. Wszyscy ci (Rosjanie), którzy dobrowolnie złożyli broń, są zapisani nie jako ci, którzy się poddali, ale jako ci, którzy zostali schwytani podczas działań wojennych - powiedział Andriej Jusow.

Czytaj także:

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także