more_horiz
Wiadomości

Ukraiński sztab: Rosja prowadzi mobilizację na okupowanych terenach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 05:11
Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, częściowa mobilizacja wprowadzona przez władze Rosji obowiązuje też na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy. Według słów rzecznika sztabu Ołeksandra Sztupuna, dotyczy ona nierzadko osób niepełnosprawnych, rodziców w rodzinach wielodzietnych czy mężczyzn po 60. roku życia.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja prowadzi mobilizację na okupowanych terenach
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja prowadzi mobilizację na okupowanych terenachFoto: PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY

W Federacji Rosyjskiej i części regionów Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję trwa "częściowa" mobilizacja. W odległych osadach Rosji mobilizacji podlega cała męska populacja, mimo braku doświadczeń w służbie wojskowej w przeszłości - powiedział Sztupun.

- W odległych osadach Rosji mobilizacji podlega cała męska populacja, mimo braku doświadczeń w służbie wojskowej w przeszłości. Znane są liczne przypadki mobilizacji osób niepełnosprawnych, chorych na raka, rodziców z wielodzietnych rodzin i osób po sześćdziesiątym roku życia. W niektórych regionach ludność próbuje przeciwstawić się przymusowej mobilizacji - dodał rzecznik ukraińskiego sztabu.

Rosjanie reagują na częściową mobilizację. Uciekają za granicę

Poinformował również, że w niektórych punktach mobilizacyjnych odnotowano brak przygotowania do realizacji działań mobilizacyjnych, dlatego nowo przybyły personel musi na własny koszt zakupić umundurowanie zimowe i sprzęt ochronny.

Czytaj również:

Jak przekazała w środę agencja Associated Press, prawie 200 tysięcy Rosjan miało uciec z kraju przed mobilizacją, głównie do Kazachstanu, Gruzji i Finlandii.

Posłuchaj
00:30 11965022_1.mp3 Ołeksandr Sztupun: w Federacji Rosyjskiej i części regionów Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję trwa "częściowa" mobilizacja (IAR)

Zobacz także: Paweł Sałek w "Sygnałach dnia"

ms, IAR

Zobacz także

Zobacz także