more_horiz
Wiadomości

Jasne stanowisko Kanady. Trudeau: nigdy nie uznamy rosyjskich pseudoreferendów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 05:53
Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim dziś rano. Powiedziałem mu, że Kanada nigdy nie uzna "referendów", przeprowadzonych przez Rosję - przekazał szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau.
Premier Kanady Justin Trudeau: nigdy nie uznamy rosyjskich referendów
Premier Kanady Justin Trudeau: nigdy nie uznamy rosyjskich "referendów"Foto: PAP/EPA/STRINGER

Trudeau poinformował, że zapewnił Zełenskiego, iż Kanada dalej będzie zapewniać "wsparcie wojskowe, humanitarne i finansowe dla narodu ukraińskiego". "Nasze wsparcie pozostaje niezmienne" - podkreślił na Twitterze.

W oświadczeniu premiera Kanady, wydanym w sprawie pseudoreferendów na okupowanych terytoriach Ukrainy, Trudeau podkreślił, że nie mają one żadnej mocy prawnej i zwrócił uwagę za zastraszanie osób głosujących.

"Terytorium Ukrainy pozostaje Ukrainą"

"Te referenda są jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego, motywowanym przez przeświadczenie Putina, że może na nowo narysować mapy według własnego życzenia" - stwierdził szef rządu w Ottawie.

Trudeau dodał, że Kanada zamierza nałożyć nowe sankcje na osoby i podmioty, które są odpowiedzialne za "ostatnią próbę podważenie zasad suwerenności państwa". "Terytorium Ukrainy pozostaje Ukrainą" - podkreślił.

Czytaj również:

Podobne jest stanowisko Waszyngtonu. Rzecznik Białym Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że referenda na terenach okupowanych są fikcyjnie i mają stanowić pretekst do ich aneksji przez Rosję. - Świat zobaczył bardzo wyraźnie, że Ukraińcy nie chcą być częścią Rosji. W rzeczywistości naród ukraiński walczy o swoją niepodległość - stwierdziła.

Posłuchaj
00:59 Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy.mp3 Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

PAP/IAR, ms

Zobacz także

Zobacz także