more_horiz
Wiadomości

Biden reaguje na decyzję o aneksji. "Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą się Putinowi zastraszyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 20:57
Prezydent Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają nielegalnej aneksji przez Rosję terytoriów Ukrainy. Amerykański przywódca powiedział też, że Stany Zjednoczone i sojusznicy nie dadzą się zastraszyć groźbami Putina.
Joe Biden zapewnił o niesłabnącym wsparciu dla Ukrainy
Joe Biden zapewnił o niesłabnącym wsparciu dla UkrainyFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Odnosząc się do dzisiejszego wystąpienia prezydenta Rosji, Joe Biden powiedział, że Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą się zastraszyć lekkomyślnymi słowami i groźbami Putina. - On nas nie przestraszy ani nie zastraszy - stwierdził. Biden dodał, że świat nie uzna wyników fikcyjnych referendów. Zapowiedział też kontynuowanie dostaw sprzętu wojskowego dla Kijowa, by Ukraina mogła się bronić.

Atak na państwo NATO

Prezydent USA wskazał na kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 13 miliardów dolarów, który uchwalił Kongres. Przestrzegł też Putina przed atakiem na państwa NATO.

- Ameryka wraz z sojusznikami jest w pełni przygotowana do obrony każdego cala terytorium NATO, każdego cala. Panie Putin, niech pan dobrze zrozumie, co mówię: każdego cala - ostrzegł Biden. Prezydent USA powiedział też, że uszkodzenie gazociągu Nord Stream było celowym aktem sabotażu. Biden zarzucił Rosji rozpowszechnianie kłamstw i dezinformacji i zapewnił, że USA wraz z sojusznikami dojdą do prawdy.

- Co do przemówienia pana Putina tego poranka: Ameryka i jej sojusznicy nie dadzą - podkreślam - nie dadzą się zastraszyć Putinowi i jego nieodpowiedzialnym słowom i groźbom - powiedział Biden w wystąpieniu w Białym Domu poświęconym głównie huraganowi Ian.

Posłuchaj
00:57 11969191_1.mp3 Biden zwrócił się do Putina: USA nie dadzą się zastraszyć (Marek Wałkuski/IAR)

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na których terenie w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

IAR/as/kor

Zobacz także

Zobacz także