more_horiz
Wiadomości

Pierwsza wizyta niemieckiej minister obrony na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 23:13
- Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przybyła do Odessy na południu Ukrainy - podały ukraińskie media, podkreślając, że to jej pierwsza wizyta w tym kraju od początku inwazji Rosji.
Christine Lambrecht przybyła do Odessy
Christine Lambrecht przybyła do OdessyFoto: EPA/DUMITRU DORU

Serwis Dzerkało Tyżnia relacjonuje, że w Odessie minister zadeklarowała szybką dostawę pierwszego z obiecanych zestawów obrony powietrznej Iris-T.

Odnosząc się do apeli o dostawy czołgów, Lambrecht podkreśliła, że Niemcy nie będą działać w tej kwestii samodzielnie. Berlin w sprawie wyrzutni rakietowych koordynował działania z USA oraz Wielką Brytanią i będzie "nadal to robić w przyszłości, w tym w sprawie dostawy czołgów" - dodała.

Niemiecki sprzęt dla Ukrainy

Trwają przygotowania do przekazania przez Berlin ukraińskiej armii 30 tys. naboi kalibru 40 mm i 24 karabinów maszynowych MG3 do opancerzonych pojazdów naprawczych i ewakuacyjnych.

Niemiecki rząd poinformował również, że przygotowuje się do przekazania 10 systemów mostowych i 90 ciężkich przyczep do transportu ciężkiego uzbrojenia.

Oczekiwanie na haubice

W połowie września gazeta "Welt am Sonntag" poinformowała, że Niemcy dostarczą Ukrainie 18 sztuk haubic RCH-155 o wartości 216 mln euro.

Według dziennika minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow prośbę o ten sprzęt wysłał do niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht już 14 lipca. 

Czytaj także:

PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także