Kard. Müller ostrzega przed możliwym "zbiorowym samobójstwem ludzkości". Pokazuje, skąd płynie zagrożenie

2022-10-05, 13:20

Kard. Müller ostrzega przed możliwym "zbiorowym samobójstwem ludzkości". Pokazuje, skąd płynie zagrożenie
Kard. Gerhard Müller. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Chrześcijaństwo promuje cywilizację życia i rzuca wyzwanie kulturze nihilizmu - powiedział kard. Müller. Były prefekt Kongregacji Doktryny i Wiary przygotował wystąpienie na Światowy Kongres Rodzin, który odbył się w Meksyku.

W swoim wykładzie Müller mówił o nihilizmie, który jest »odczuciem nowej ery«, tego, że »Bóg jest martwy«, jak pisał Hegel. Zdaniem kardynała, antropologiczny nihilizm może prowadzić do "przekonania, że w człowieku zło nie istnieje i dozwolone jest wszystko, co sprawia mu przyjemność, nawet gdy wierzymy w życzliwą boską racjonalność nad światem i w nim samym".

- Ateizm jest nihilizmem. Jego owocem jest śmierć - oznajmił kardynał, którego wykład został odczytany podczas XIV Światowego Kongresu Rodzin w Meksyku. - Chrześcijaństwo promuje cywilizację życia i rzuca wyzwanie kulturze nihilizmu antropologicznego, który musiałby się zakończyć zbiorowym samobójstwem ludzkości - ostrzega purpurat.

Postchrześcijaństwo i posthumanizm

Duchowny zatytułował swoje wystąpienie "Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga: manifest przeciwko nihilizmowi antropologicznemu". Nawiązał w nim do tez Nietzschego, "proroka postchrześcijańskiego nihilizmu", który głosił "śmierć Boga"; oraz do historyka Yuvala Noah Harariego, który obecnie "stał się guru tak zwanego trans- i posthumanizmu".

- Jako historyk sam Harari powinien wiedzieć, jak szybko wizja boskiego nadczłowieka może stać się diabolicznie nieludzka. XX wiek okrutnie to zademonstrował. W Europie Zachodniej i Wschodniej. Zwłaszcza w Niemczech i Rosji – podkreślił kard. Müller.

- Jeśli człowiek przestaje być stworzeniem na obraz i podobieństwo trójjedynego Boga, pogrąża się w czeluściach antropologicznego nihilizmu – dodał kardynał.

Jak zaznaczył duchowny, nihilizm antropologiczny "jest zasadniczo wrogi życiu", ponieważ zachęca do aktu "zabijania dzieci w łonie matki przedstawianego jako prawo człowieka" oraz do "utylitarnego wymogu tzw. «miłosiernej śmierci» (eutanazji) dla «zużytych» istot ludzkich".

Negacja związku małżeństwa z płodnością

Kolejnym obszarem, w którym manifestuje się negacja porządku stworzenia ustanowionego przez Boga i usiłowanie tworzenia go na nowo, jest sfera życia małżeńskiego: "zgniłe owoce nihilizmu antropologicznego ukazują się także w kwestionowaniu małżeństwa między mężczyzną i kobietą, które jest postrzegane jako wariant wśród dowolnej liczby możliwości orgiastycznego korzystania z satysfakcji seksualnej bez pełnego oddania się w miłości i bez przekraczania samego siebie w celu (dania życia) trzeciej osobie, to znaczy dziecku jako owocu miłości i łona rodziców" – kontynuował.

W ten sposób neguje się związek małżeństwa z płodnością, "którym Stwórca pobłogosławił mężczyznę i kobietę, aby przekazywali, zachowywali i promowali życie stworzone przez Boga". Warto zaznaczyć, że Harari, piewca posthumanizmu, jest homoseksualistą, pozostającym w związku z innym mężczyzną.

Sprzeciw wobec ideologii gender

Kardynał Müller odniósł się też do kwestii ideologii gender, która dokonuje fałszywego rozróżnienia między płcią biologiczną a płcią jako konstrukcją społeczno-kulturową. Podkreślił, że każdy człowiek istnieje w (swojej) cielesnej naturze w męskiej lub żeńskiej ekspresji.

- Ideologia gender, która z pewnością mieści się także pod parasolem nihilizmu antropologicznego, odziera zarówno mężczyzn, jak i kobiety z charakterystycznych dla nich możliwości. Mężczyzna, na mocy swojej dyspozycji duchowej i cielesnej, ma możliwość stać się kochającym mężem dla swojej żony i wiernym ojcem dla swoich dzieci. Nie może jednak być żoną lub matką dla innej osoby bez zdrady siebie – stwierdza były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Nie możemy ulegać światowemu myśleniu i podążać za modnymi ideologiami. - Wiara w Boga i Ojca Jezusa Chrystusa przezwycięża kulturę śmierci i nihilizm antropologiczny. Wiara otwiera nas na kulturę życia w miłości Trójjedynego Boga, ponieważ jesteśmy wyzwoleni z «niewoli tego, co przemijające, do wolności i chwały dzieci Bożych»". Chrześcijańska perspektywa jest więc znacznie szersza i głębsza niż to, co oferują ideologie trans- i posthumanizmu. Odkrycie własnej tożsamości, nadanej człowiekowi przez Boga, nie jest czymś ograniczającym nasze możliwości, ale przeciwnie – otwierającym na rzeczywistość przekraczającą wszelką doczesną miarę, na nieprzemijające wartości – podsumował kard. Müller.

Czytaj także:

pg,CNA,Opoka,kor

Polecane

Wróć do strony głównej