more_horiz
Wiadomości

Kiedy odbędzie się koronacja króla Karola III? Jest nieoficjalna data

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 21:57
Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III zostanie koronowany 3 czerwca 2023 roku w opactwie westminsterskim - twierdzi serwis Bloomberg, powołując się na zachowującego anonimowość brytyjskiego urzędnika.
Król Karol III wstąpił na tron automatycznie w chwili śmierci królowej Elżbiety II. Koronowany jednak ma być dopiero w przyszłym roku
Król Karol III wstąpił na tron automatycznie w chwili śmierci królowej Elżbiety II. Koronowany jednak ma być dopiero w przyszłym rokuFoto: Sean Aidan Calderbank / Shutterstock.com

Według Bloomberga, data ma zostać oficjalne ogłoszona w najbliższym czasie. Rzecznik Pałacu Buckingham, odnosząc się do doniesień w sprawie daty, określił je jako "czyste spekulacje".

Data koronacji nieoficjalna, ale prawdopodobna

Jednak wymieniona data jest dość prawdopodobna. Jest niemal pewne, że koronacja będzie miała miejsce wiosną lub latem przyszłego roku, a w sobotę 3 czerwca 2023 roku minie 70 lat i jeden dzień od koronacji Elżbiety II.

Również pewne jest, że koronacja Karola III będzie miała skromniejszy charakter niż ta jego matki, co wynika po części z kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania i - jak sugerują źródła na dworze królewskim - monarcha zdaje sobie sprawę, że zbyt wystawna ceremonia byłaby w tej sytuacji źle odebrana.

Karol został nowym królem automatycznie w chwili śmierci Elżbiety II, czyli 8 września. Wstąpił na tron mając 73 lata, w późniejszym wieku niż którykolwiek z jego poprzedników, nikt przed nim nie pozostawał też tak długo następcą tronu.

Zobacz również:

"Dwa spotkania" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

PAP, jmo

Zobacz także

Zobacz także