more_horiz
Wiadomości

"To bardzo symboliczne". Zełenski o wniosku o dołączenie do OECD i współorganizację mistrzostw świata w piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 06:14
Prezydent Ukrainy poinformował, że jego kraj złożył wnioski o przystąpienie do Organizacji Współpracy Gospodarczej i rozwoju oraz o współorganizację mistrzostw świata w piłce nożnej w 2030 roku.
Prezydent Ukrainy o wniosku o dołączenie do OECD i współorganizację mistrzostw świata w piłce nożnej.
Prezydent Ukrainy o wniosku o dołączenie do OECD i współorganizację mistrzostw świata w piłce nożnej.Foto: shutterstock

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Ukraina chce dołączyć do OECD, by znaleźć się wśród najsilniejszych demokratycznych gospodarek rynkowych. Dodał, że Kijów otrzymał specjalny status państwa kandydującego do Organizacji. Zapewnił też, że jego kraj spełni wszystkie warunki niezbędne do pełnego członkostwa.

Ukraiński przywódca poinformował, że już w tym roku w Kijowie rozpocznie pracę regionalne biuro OECD. - Dla nas będzie to oznaczać kolejną potężną linię współpracy ekonomicznej, technologicznej i ideowej z globalną społecznością - podkreślił.

Mundial w 2030 roku

Ukraina - wraz z Hiszpanią i Portugalią - zawnioskowała też o zorganizowanie piłkarskiego mundialu w 2030 roku. Zdaniem Zełenskiego szansa na zaakceptowanie wniosku jest dość duża. Prezydent Ukrainy uważa, że trzy kraje spełniają kryteria wymagane do organizacji mistrzostw.

- Chodzi też o to, że byłoby to bardzo symboliczne, gdyby trzy kraje Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i [w przyszłości] Ukraina - mogły wspólnie zorganizować mistrzostwa świata - powiedział.

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję, że wnioski jego kraju w obydwu przypadkach zostaną rozpatrzone pozytywnie.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:23 11978278_1.mp3 Prezydent Ukrainy o wniosku o dołączenie do OECD i współorganizację mistrzostw świata w piłce nożnej (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: Waszczykowski o wstąpieniu Ukrainy do NATO

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także