more_horiz
Wiadomości

Ukraina w NATO? Prezydent Zełenski: składamy wniosek o dołączenie w trybie przyspieszonym

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:25
Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Prezydent Ukrainy Zełenski: składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.
Prezydent Ukrainy Zełenski: składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.Foto: twitter/@Denys_Shmyhal

- De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie - oznajmił prezydent Ukrainy.

Dialog z Rosją

- Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent - oświadczył ukraiński przywódca. - Obecny prezydent Rosji "nie wie, czym jest godność i uczciwość" - podkreślił Zełenski. "Więc jesteśmy gotowi do dialogu z Rosją, ale już z innym prezydentem Rosji" - dodał.

- Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaapelował o deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.

Prezydent podczas wystąpienia w formie wideo poinformował, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Wniosek został podpisany przez szefa państwa, przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefanczuka i ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

Posłuchaj
00:57 11968724_1.mp3 Ukraina wnioskuje o przyjęcie do NATO (IAR)

Czytaj także:

PAP/IAR/as/kor

Zobacz także

Zobacz także