more_horiz
Wiadomości

Rzecznik rządu: wzywamy społeczność międzynarodową do nieuznawania legalności pseudoreferendów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 17:21
- Działania Federacji Rosyjskiej to pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Wzywamy członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności pseudoreferendów oraz ich "wyników" - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP, komentując decyzję Władimira Putina.
Rzecznik rządu: wzywamy społeczność międzynarodową do nieuznawania legalności pseudoreferendów oraz ich wyników
Rzecznik rządu: wzywamy społeczność międzynarodową do nieuznawania legalności pseudoreferendów oraz ich "wyników"Foto: PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

W piątek Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. To konsekwencja spreparowanego wyniku nielegalnych pseudoreferendów przeprowadzonych przez Rosjan na okupowanych terenach 23-27 września.

Nieuznawanie pseudoreferendów

- Jednoznacznie i zdecydowanie potępiamy organizację przez Rosję nielegalnych "referendów". Działania te mają na celu aneksję części ukraińskich obwodów tymczasowo okupowanych przez Rosję. Wzywamy członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności tych pseudoreferendów oraz ich "wyników", które w żadnym stopniu nie mogą odzwierciedlać woli mieszkańców tych regionów, siłą zmuszanych do udziału w głosowaniu - powiedział PAP Müller.

Jak dodał, działania Federacji Rosyjskiej to "pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego, ujętych w Karcie Narodów Zjednoczonych".

- Wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzenie fikcyjnych referendów oraz osób i instytucji rosyjskich, które działają na nielegalnie okupowanym terytorium Ukrainy - podkreślił rzecznik rządu.

Aneksja Krymu

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma "obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu" posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny. 

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w PR24

PAP/as/jp/kor

Zobacz także

Zobacz także