more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda potępił aneksję terytorium Ukrainy. "Żałosna akcja Kremla"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:44
"Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda potępił rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy. Polska nigdy ich nie uzna
Prezydent Andrzej Duda potępił rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy. "Polska nigdy ich nie uzna"Foto: Kancelaria Prezydenta

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na których terenie w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

"Żałosna akcja Kremla"

Prezydent Andrzej Duda napisał w piątek na Twitterze, że Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. "Będziemy dalej wspierać Obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora" - zapewnił.

"Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją" - ocenił prezydent.

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma "obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu" posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w PR24

MN/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także