Ósmy pakiet sankcji. Następni współpracownicy Putina na czarnej liście UE
30 osób oraz siedem firm i instytucji zostało wpisanych na czarną unijną listę w ramach ósmego pakietu sankcji wobec Rosji. To oznacza zablokowanie majątków we Wspólnocie a także, w przypadku osób, zakaz wjazdu do Unii. Potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilku dni.
2022-10-06, 18:30
Sankcje zostały uzgodnione w reakcji na fikcyjne i nielegalne referenda o przyłączeniu do Rosji okupowanych ziem Ukrainy.
Restrykcjami zostały więc objęte osoby odpowiedzialne za ich przygotowanie - szefowa centralnej komisji wyborczej, członkowie administracji Władimira Putina i marionetkowe rosyjskie władze w Doniecku, Ługańsku, Zaporożu i Chersoniu.
Czarna lista Brukseli
Na czarną listę został także wpisany główny ideolog Kremla, piewca "ruskiego miru" Aleksander Dugin. W uzasadnieniu napisano, że postrzega napaść Rosji na Ukrainę jako szansę na uwolnienie jej spod wpływów Zachodu. Wzywał do denazyfikacji Ukrainy i nazywał jej rząd faszystami.
Sankcjami zostali także objęci magnaci zbrojeniowi, w tym największy udziałowiec koncernu Kałasznikow, również muzycy i kolejni wojskowi. Czarna lista liczy już 1 262 osoby oraz 118 firm i instytucji. Wraz z ósmym pakietem dopisane zostały kolejne rosyjskie spółki zbrojeniowe i kontrahenci.
REKLAMA
Posłuchaj
30 osób oraz 7 firm i instytucji zostało wpisanych na czarną unijną listę w ramach ósmego pakietu sankcji wobec Rosji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Weszły w życie kolejne sankcje UE wobec Rosji. To już ósmy pakiet
- Europosłowie biorą na cel Gazprombank. Chcą też nowych sankcji i wsparcia Kijowa
- "Wspierajcie nas w ONZ, nie dawajcie się wykorzystywać Rosji". Zełenski apeluje do państw obu Ameryk
Zobacz także: Bartosz Cichocki w "Salonie politycznym Trójki"
IAR/es
REKLAMA