more_horiz
Wiadomości

OPEC planuje zmniejszenie produkcji ropy naftowej. Joe Biden: jestem rozczarowany

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 19:40
Prezydent Joe Biden powiedział, że jest rozczarowany decyzją OPEC+ o zmniejszeniu produkcji ropy naftowej o dwa miliony baryłek dziennie. Amerykański przywódca poinformował, że poszukuje alternatywnych rozwiązań dla zwiększenia podaży ropy naftowej na światowe rynki - relacjonuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia z USA.
Prezydent Joe Biden powiedział, że jest rozczarowany decyzją OPEC+ o zmniejszeniu produkcji ropy naftowej
Prezydent Joe Biden powiedział, że jest rozczarowany decyzją OPEC+ o zmniejszeniu produkcji ropy naftowejFoto: PAP/EPA/Yuri Gripas/ABACA / POOL

O reakcję na decyzję OPEC+ o ograniczeniu produkcji ropy Joe Biden został zapytany przed odlotem helikopterem Marine One z południowego trawnika Białego Domu. - Jestem rozczarowany. Jest wiele alternatywnych możliwości, ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji - odpowiedział Biden.

Dodatkowe zapasy ropy USA

Doradca prezydenta USA do spraw ekonomicznych Brian Deese nie chciał ujawnić, jakie opcje rozważa Biały Dom. Wspomniał jedynie o możliwości uwolnienia dodatkowych zapasów ropy z rezerw strategicznych Stanów Zjednoczonych. Deese podkreślił, że wszelkie opcje "są na stole".

Dziennik Wall Street Journal poinformował, że administracja Bidena rozważa złagodzenie sankcji na eksport ropy z Wenezueli. Biały Dom zaznacza jednak, że możliwe jest to jedynie wówczas, gdy rząd Maduro podejmie konstruktywne kroki w kierunku demokratyzacji.
Równocześnie Kongres rozważa rozwiązania, które zmniejszą kontrolę OPEC nad cenami paliw. Demokratyczny kongresman Tim Malinowski zapowiedział nawet złożenie projektu ustawy nakazującej wycofanie wojsk i systemów obronnych USA z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Posłuchaj
00:57 11980034_1.mp3 Joe Biden rozczarowany decyzją OPEC+ (Marek Wałkuski/IAR)

 

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także