more_horiz
Wiadomości

Sukces USA w walce z Państwem Islamskim. Zlikwidowano kolejnych dowódców

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 06:59
Amerykańskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło nalot w północnej Syrii, w którym zginęło dwóch członków Państwa Islamskiego (IS), w tym jeden z przywódców tej organizacji.
Nalot nastąpił zaledwie kilka godzin po tym, jak amerykański helikopter zabił innego wysokiej rangi członka IS w wiosce w północno-wschodniej Syrii.
Nalot nastąpił zaledwie kilka godzin po tym, jak amerykański helikopter zabił innego wysokiej rangi członka IS w wiosce w północno-wschodniej Syrii.Foto: GERSHBERG Yuri/ Shutterstock

W nalocie zginął Abu Ala, jeden z pięciu czołowych przywódców IS i zastępca dowódcy tej organizacji w Syrii, oraz Abu Mu'ada al-Kahtani, odpowiedzialny w IS za traktowanie więźniów.

Nalot nastąpił zaledwie kilka godzin po tym, jak amerykański helikopter zabił innego wysokiej rangi członka Państwa Islamskiego w wiosce w północno-wschodniej Syrii. Według Amerykanów był to także jeden z liderów organizacji, Rakan Wahid al-Szamri.

Żadnych ofiar i rannych wśród cywilów

Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych USA stwierdziło, że wstępne oceny nie wykazały żadnych ofiar cywilnych w trakcie nalotów, nie było także ofiar wśród żołnierzy USA.

"Żadne siły amerykańskie nie zostały ranne ani zabite podczas operacji, żaden cywil nie zginął ani nie został ranny, nie było też żadnych strat ani uszkodzeń w amerykańskim sprzęcie" – przekazało dowództwo centralne z siedzibą na Florydzie, które nadzoruje amerykańskie wojska na Bliskim Wschodzie.

Koordynacja uśpionych komórek IS

Nie określono dokładnej lokalizacji nalotu, opisując go jedynie jako w pobliżu wsi Qamishli, która znajduje się na granicy Syrii z Turcją. Centralne Dowództwo podało później w czwartek, że o 18:32 (15:32 GMT) osobny nalot USA w północnej Syrii zabił przywódcę Państwa Islamskiego, Abu-Hashum al-Umawi i innego wysokiego rangą członka grupy z nim powiązanego. Źródło bezpieczeństwa poinformowało, że mężczyzna, który zginął podczas wcześniejszego nalotu USA, był odpowiedzialny za koordynację uśpionych komórek Państwa Islamskiego na tym obszarze.

Czytaj także:

pg,pap,reuters

Zobacz także

Zobacz także