more_horiz
Wiadomości

Sukcesy ukraińskiej armii. Zełenski: w tym tygodniu wyzwoliliśmy ponad 770 kilometrów kwadratowych terytorium

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 23:37
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w tym tygodniu ukraińska armia wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji ponad 770 kilometrów kwadratowych terytorium na wschodzie kraju. Dodał, że wyzwolono 29 miejscowości, w tym sześć w regionie ługańskim.
W.Zełenski: w tym tygodniu wyzwoliliśmy ponad 770 kilometrów kwadratowych terytorium
W.Zełenski: w tym tygodniu wyzwoliliśmy ponad 770 kilometrów kwadratowych terytoriumFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

O postępach ukraińskiej kontrofensywy prezydent Zełenski opowiadał w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Wskazał w nim, że w sumie od początku ukraińskiej kontrofensywy wyzwolono 2 434 kilometry kwadratowe okupowanej przez Rosjan ziemi i 96 miejscowości.

Wśród wyzwolonych przez Ukraińców miejscowości jest Łyman w obwodzie donieckim. W tym mieście ukraińska policja odnalazła dziś miejsce masowego pochówku, w którym spoczywa około 180 osób.

Rozłam na Kremlu

Porażki na Ukrainie są powodem konfliktów w rosyjskich władzach Członek wewnętrznego kręgu współpracowników Putina wygłosił w rozmowie z prezydentem krytykę wojny na Ukrainie i popełnianych w niej błędów - donosi "Washington Post", powołując się na informacje służb wywiadowczych. Ma to być sygnał świadczący o coraz większych napięciach w kręgu rosyjskich władz.

Według źródeł dziennika, "konfrontacja" członka kremlowskich elit z Putinem została uznana za wystarczająco istotną, aby informacja o niej została włączona do codziennego briefingu, jaki prezydent USA otrzymuje od służb wywiadowczych. Nie podały one jednak, który z ludzi Kremla postawił się Putinowi.

Krytyka miała dotyczyć błędów w zarządzaniu wojną oraz tych odpowiedzialnych za prowadzenie kampanii wojennej.

- Od początku okupacji byliśmy świadkami rosnącego alarmu ze strony szeregu osób w wewnętrznym kręgu Putina. Nasza ocena sugeruje, że są szczególnie zdenerwowani ostatnimi rosyjskimi stratami, złym kierownictwem i rozległymi wojskowymi niedostatkami - powiedział dziennikowi przedstawiciel zachodnich służb.

Czytaj także:

Ambasador RP na Ukrainie: od czasów kryzysu kubańskiego świat nie był tak bliski katastrofy nuklearnej


dz/IAR,PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także