more_horiz
Wiadomości

Porażki Rosjan na froncie powodują, że nasila się krytyka pod adresem kierownictwa MON. Prym wiodą Kadyrow i Prigożyn

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 12:33
"W związku z porażkami na polu walki w Rosji nasila się krytyka pod adresem kierownictwa ministerstwa obrony, w czym prym wiodą przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i właściciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn" - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Kadyrow i Prigożyn są prawdopodobnie postrzegani jako nieformalni przywódcy bloku pro-wojennego - podkreśla brytyjski resort obrony
Kadyrow i Prigożyn są prawdopodobnie postrzegani jako nieformalni przywódcy bloku "pro-wojennego" - podkreśla brytyjski resort obrony Foto: 977_ReX_977/ Shutterstock.com

"Po kolejnych niepowodzeniach Rosji na polu walki w ciągu ostatnich dwóch tygodni coraz bardziej zróżnicowani aktorzy rosyjskiego systemu dołączają do głosów krytyki wobec kierownictwa rosyjskiego MON. Wśród krytyków znaleźli się m.in. przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, właściciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn, aprobowani przez państwo prezenterzy telewizyjni, gwiazdy muzyki pop oraz coraz głośniejsza społeczność ultranacjonalistycznych blogerów wojskowych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Propagatorzy wojny 

Jak dodano, Kadyrow i Prigożyn są prawdopodobnie postrzegani jako nieformalni przywódcy bloku "prowojennego", który argumentuje na rzecz większego zaangażowania państwa i gotowości do eskalacji, a obaj mają pewną wiarygodność dzięki znacznemu zaangażowaniu w walkach jednostek bojowych zarówno czeczeńskich, jak i wagnerowskich.

"Krytyka koncentruje się raczej na wysokim dowództwie wojskowym niż na wyższym kierownictwie politycznym, ale reprezentuje trend publicznego wyrażania sprzeciwu wobec rosyjskiego establishmentu, który jest przynajmniej częściowo tolerowany i który prawdopodobnie trudno będzie odwrócić" - oceniono.

PAP/kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także