more_horiz
Wiadomości

60. rocznica rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II. "Należy przywrócić prymat Bogu"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:14
Papież powiedział, że trzeba odkryć na nowo Sobór Watykański II, aby przywrócić prymat Bogu. Franciszek w 60. rocznicę rozpoczęcia obrad Soboru odprawił uroczystą mszę w Bazylice św. Piotra. W rocznicowej mszy uczestniczyli również przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich.
Papież: trzeba odkryć na nowo Sobór i przywrócić prymat Bogu
Papież: trzeba odkryć na nowo Sobór i przywrócić prymat Bogu Foto: PAP/EPA/ANSA/CLAUDIO PERI

Sobór Watykański II był najważniejszym wydarzeniem we współczesnych dziejach Kościoła. Uprościł liturgię, wprowadził do niej języki narodowe, a także zmienił relacje i stosunki z innymi religiami i wyznaniami. Był inicjatywą Jana XXIII. Trwał ponad trzy lata.

W obradach soborowych wzięło aktywny udział dwóch poprzedników papieża Franciszka, Karol Wojtyła i Joseph Ratzinger, a także prymas Stefan Wyszyński.

Papież w homilii powiedział, że trzeba powrócić do czystych źródeł miłości soborowej i odkryć na nowo soborową pasję. - Niech Kościół będzie przeniknięty radością. Jeśli się nie raduje, to zaprzecza samemu sobie, bo zapomina o miłości, która go stworzyła. Niech Bóg uwolni nas od krytyki, niecierpliwości, zgorzknienia i gniewu - podkreślił Franciszek.

Kościół wszystkich, kościół ubogich

Papież przywołał słowa św. Jana XXIII z 1962 roku, by być "Kościołem wszystkich, a szczególnie Kościołem ubogich".

- Ileż to razy po soborze chrześcijanie starali się obrać jakieś stronnictwo w Kościele, nie zdając sobie sprawy, że rozdzierają serce swojej Matki! Ileż to razy woleli być "kibicami swojej grupy" niż sługami wszystkich, postępowcami i konserwatystami niż braćmi i siostrami, "prawicą" lub "lewicą" niż być Jezusa; ustawiać się w roli "stróży prawdy" lub "solistów nowości", zamiast uznać się za pokorne i wdzięczne dzieci Świętej Matki Kościoła - zauważył Franciszek. - Pan nie chce, abyśmy byli tacy - powiedział papież. Apelował o pielęgnowanie jedności i modlił się o "wybawienie od diabolicznych chwytów polaryzacji".

Przed ołtarzem w bazylice wystawiono szklaną trumnę ze szczątkami św. Jana XXIII, który otworzył Sobór Watykański II.

Posłuchaj
00:58 11988206_1.mp3 Papież powiedział, że trzeba odkryć na nowo Sobór Watykański II, aby przywrócić prymat Bogu - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/es/kor

Zobacz także

Zobacz także