more_horiz
Wiadomości

UE nie chce uznać Rosji za państwo terrorystyczne. Prof. Legutko nie kryje oburzenia. Mówi o "ostrożnej taktyce"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 12:28
Szef grupy konserwatystów w Europarlamencie Ryszard Legutko potwierdził, że nie ma zgody większości grup politycznych, które uznałyby Rosję za państwo terrorystyczne. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała dziś rano, że wniosek europejskich konserwatystów został odrzucony.
Prof. Ryszard Legutko potwierdza, że nie ma zgody w PE na rezolucję uznającą Rosję za państwo terrorystyczne
Prof. Ryszard Legutko potwierdza, że nie ma zgody w PE na rezolucję uznającą Rosję za państwo terrorystyczneFoto: PAP/Rafał Guz

Profesor Ryszard Legutko uczestniczył w środę w spotkaniu przewodniczących frakcji na którym zapadła decyzja w tej sprawie. Propozycję konserwatystów poparli chadecy oraz grupa Tożsamość i Demokracja, ale nie zgodzili się na szefowie socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów.

- Nawet nie próbowali się z tego tłumaczyć. Mówiłem, że jeżeli teraz przyznają się, że cała ta polityka energetyczna z Rosją okazała się katastrofą, bo nie słuchano Polski i krajów Europy Wschodniej to może i teraz jest okazja, by posłuchać. Widziałem przewodniczących tych grup patrzących w stół i nawet nie próbujących polemizować. Trochę się zmienia, ale nie zmienia się wystarczająco wiele. Te sympatie rosyjskie nadal są. Taka ostrożna taktyka, nie drażnić niedźwiedzia, bo nie wiadomo co się może stać. Smutno to było wczoraj - powiedział szef grupy konserwatystów Ryszard Legutko w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Rosja i terroryzm

W projekcie rezolucji, który przygotowali europejscy konserwatyści jest mowa o tym, że kraje członkowskie i Unia Europejska powinny natychmiast uznać Federację Rosyjską jako państwo sponsorujące terroryzm.

Europoseł Kosma Złotowski, który poinformował na Twitterze o zbieranych podpisach pod projektem rezolucji wskazał na ostatnie rosyjskie ataki na obiekty cywilne oraz zbrodnie wojenne w Buczy i Irpieniu.

W dokumencie przypomniano, że z takim apele zwrócili się do społeczności międzynarodowej przedstawiciele rządu i parlamentu Ukrainy. Napisano też, że Rosja szerzy terror na świecie finansując sieci najemników jak Grupa Wagnera i że wielokrotnie wspierała akty międzynarodowego terroryzmu.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w PR24

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także