more_horiz
Wiadomości

Tragiczne odkrycie w Łymaniu. Znaleziono kolejne dowody rosyjskich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 13:31
W wyzwolonym mieście Łyman w obwodzie donieckim znaleziono ciała kolejnych siedmiu ofiar rosyjskiej agresji. Ponadto w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów wroga zginęło czterech mieszkańców Donbasu - powiadomił szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
Władze obwodu donieckiego: w wyzwolonym Łymaniu znaleziono ciała kolejnych siedmiu osób
Władze obwodu donieckiego: w wyzwolonym Łymaniu znaleziono ciała kolejnych siedmiu osóbFoto: AA/ABACA/PAP

Cywile zostali zabici w Bachmucie i Awdijiwce, a także w miejscowościach Kliszczijiwka i Zariczne. Oprócz tego dziesięć osób w obwodzie donieckim doznało w niedzielę obrażeń ciała - oznajmił gubernator na Telegramie.

2 października prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że w wyniku ukraińskiej kontrofensywy zostało wyzwolone ważne strategicznie miasto Łyman w Donbasie. Odbicie Łymanu pozwoliło Ukraińcom rozpocząć operację na rzecz przywrócenia kontroli nad obwodem ługańskim.

Ekshumacje w Łymaniu

Krótko po opanowaniu Łymanu pojawiły się doniesienia o masowych grobach osób, które zostały tam zabite lub zmarły z przyczyn naturalnych w czasie rosyjskiej okupacji. Po około tygodniu prac ekshumacyjnych odnaleziono w mieście 56 ciał: 22 cywilów i 34 wojskowych. W minionych dniach lokalne władze informują o odkrywaniu kolejnych ludzkich szczątków.

W niedzielę Pawło Kyryłenko powiadomił o znalezieniu kolejnych zwłok. "Znaleziono ciała kolejnych sześciu cywilów zabitych przez Rosjan podczas okupacji" - napisał szef administracji obwodowej. Łyman, ważny węzeł kolejowy, znajdował się pod okupacją rosyjską od 25 maja do początku października br.

Według gubernatora od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, zginęło już 1020 mieszkańców Donbasu, a 2415 zostało rannych. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez agresora miastach Mariupol i Wołnowacha.

Czytaj także:

ng//IAR//PAP

Zobacz także

Zobacz także