Prezydent Andrzej Duda: problem żywnościowy świata to dziś problem agresji rosyjskiej na Ukrainę
Polski przywódca mówił w wywiadzie dla TVP 1, że wojna na Ukrainie jest, w kontekście żywności i jej braków, problemem nie tylko dla Europy, ale i dla świata.
2022-10-17, 20:57
Polski prezydent wziął w poniedziałek udział w otwarciu World Food Forum, cyklicznej imprezy organizowanej w siedzibie ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. W wywiadzie udzielonym TVP 1 Andrzej Duda wyjaśniał, że jego przemówienie dotyczyło przede wszystkim odpowiedzialności Rosji za problemy z żywnością na świecie. Zaznaczył, że wojna na Ukrainie wywołana rosyjską agresją musi skończyć się wycofaniem wojsk okupantów. Podkreślał przy tym, że sankcje nałożone na ten kraj, pomimo tego, że mogłyby być jeszcze surowsze, i tak są bardzo poważne i przynoszą efekty.
Posłuchaj
Podczas przemówienia na Światowym Forum Żywnościowym (FAO) prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że to nie sankcje, jak twierdzi Rosja, ale jej działania "przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których Rosja jest ważnym eksporterem".
- Według Światowego Programu Żywnościowego napaść Rosji na Ukrainę, wspierana także przez władze Białorusi, prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Ukraińców, ale aż 345 milionów ludzi w 82 krajach. W jej efekcie liczba osób cierpiących chroniczny głód może wzrosnąć nawet o 47 milionów - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas Światowego Forum Żywnościowego.
REKLAMA
- Działania Rosji, jej kolejne zbrodnie i groźby użycia broni nuklearnej przeciwko sąsiadowi, nie tylko coraz bardziej izolują ten kraj od reszty świata. Ich negatywne skutki odczuwa nie tylko nasz region, ale i cały świat - podkreślił Duda.
Rosja uniemożliwia eksport żywności z Ukrainy
Jak mówił prezydent, rosyjskie działania znacznie spotęgowały narastający w świecie, m.in. w efekcie negatywnego wpływu pandemii COVID-19, kryzys żywnościowy.
REKLAMA
Posłuchaj
Zwracał uwagę, że Rosja uniemożliwiła, a następnie poważnie ograniczyła eksport żywności i produktów rolnych z Ukrainy - jednego z ich najważniejszych światowych producentów.
REKLAMA
Dodał, że wbrew sianej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód - to nie sankcje, ale rosyjskie działania przyczyniły się do znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których jest ona ważnym eksporterem.
Rosja destrukcyjnie wpływa na rozwój globalny
Andrzej Duda powiedział także, że agresja Rosji oddala nas od realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju - dotyczących pokoju, sprawiedliwości, silnych instytucji, wzrostu gospodarczego i godnej pracy oraz zmniejszenia nierówności, eliminacji głodu i ubóstwa. Podkreślił, że trzeba pilnie zabiegać o to, aby rosyjska agresja jak najszybciej została odparta.
- Będziemy zabiegać przy tym o wzrost presji na Rosję, by przestała wywoływać globalne zagrożenia, zakończyła agresję i wycofała się z Ukrainy - mówił. Prezydent dodał, że tego samego oczekuje od innych krajów.
REKLAMA
***
W Rzymie rozpoczęły się obrady w ramach World Food Forum - organizowane cyklicznie spotkanie w siedzibie ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa.
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w niedzielę trzydniową wizytę we Włoszech.
REKLAMA
IAR/PAP/pp/kor
REKLAMA