more_horiz
Wiadomości

Zmiany w kierownictwie Komunistycznej Partii Chin. Hongkońska prasa: będą większe niż się spodziewano

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 10:42
Hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na anonimowe źródła poinformował, że przywódca Chin Xi Jinping ma ścisłą kontrolę nad zmianami w kierownictwie Komunistycznej Partii Chin. Te maja być dużo większe niż się spodziewano. Jak wskazują tamtejsze media premier Li Keqiang odejdzie na emeryturę.
Hongkońska prasa: zmiany na szczycie chińskiej partii większe niż sądzono; Xi ma nad nimi kontrolę
Hongkońska prasa: zmiany na szczycie chińskiej partii większe niż sądzono; Xi ma nad nimi kontrolęFoto: NOEL CELIS/AFP/East News

Na trwającym w Pekinie XX zjeździe KPCh zatwierdzony zostanie skład najważniejszych organów partii, w tym Komitetu Centralnego. Ten następnie wybierze swoje Biuro Polityczne i jego Stały Komitet - obecnie siedmioosobowy - najwyższy organ decyzyjny w partii i de facto w całym kraju. Jego członkowie zaprezentują się publicznie w niedzielę. 

Przed poprzednimi zjazdami KPCh hongkońska prasa trafnie przewidywała skład wyłanianych organów, ale w tym roku obrady owiane są większą niż wcześniej tajemnicą. W mediach pojawia się znacznie mniej konkretnych prognoz i przecieków, mimo że decyzje zapadły najpewniej już przed zjazdem na nieformalnych spotkaniach partyjnej elity. 

Według źródeł "SCMP" wymienionych może zostać nawet czterech z siedmiu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego i prawie połowa członków KC. Xi najpewniej zerwie z tradycją i pozostanie sekretarzem generalnym KPCh na trzecią kadencję, natomiast premier Li odejdzie na partyjną emeryturę, podobnie jak przewodniczący parlamentu Li Zhanshu i wicepremier Han Zheng - twierdzą źródła.

Zmiany w Komunistycznej Partii Chin. Xi trzyma kontrolę nad wszystkim

O obsadzie stanowisk, w tym przewodniczącego ChRL i premiera, formalnie zdecyduje dopiero sesja parlamentu spodziewana w marcu 2023 roku. Zatwierdzona na zjeździe hierarchia w organach partyjnych będzie jednak kluczową wskazówką w tej sprawie. 

Pod rządami Xi konwenanse związane z wiekiem dygnitarzy nie są już decydującym kryterium przy obsadzie komitetów. Zamiast tego kandydaci są oceniani pod kątem doświadczenia i zdolności, a kluczowym czynnikiem są ich "dobre relacje z przewodniczącym" - ocenia "SCMP". Według ekspertów w ciągu dekady rządów Xi obsadził kluczowe komitety swoimi stronnikami, skupiając w swoim ręku najwięcej władzy w Chinach od kilkudziesięciu lat.

Największe szanse na wejście do Stałego Komitetu ma według "SCMP" Ding Xuexiang, zaufany stronnik Xi. Wśród mocnych kandydatów jest też szef partii w Szanghaju Li Qiang, pomimo blamażu związanego z organizacją dwumiesięcznego lockdownu w tym mieście wiosną 2022 roku. Wymienia się również sekretarzy partii w prowincji Guangdong Li Xi oraz w metropolii Chongqing - Chen Minera, kolejnego zaufanego człowieka Xi.

Mniejsze szanse ma według źródeł "SCMP" wicepremier Hu Chunhua, uznawany za protegowanego byłego przewodniczącego ChRL Hu Jintao. Sekretarze partii w Tiencinie i Pekinie, Li Hongzhong i Cai Qi, nie wejdą raczej do Komitetu - ocenia hongkoński dziennik.

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także