Chiny rekrutują brytyjskich pilotów do wojska. "Oferują tysiące dolarów za dzielenie się wiedzą"
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii wydało alert wywiadowczy dla byłych pilotów wojskowych przed pracą dla chińskiego wojska. Według cytowanego przez media anonimowego zachodniego urzędnika, uważa się, że do 30 emerytowanych brytyjskich pilotów wyjechało szkolić personel Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Rekrutowani są też wojskowi z innych krajów zachodnich. Chiny oferują im nawet 270 tys. dolarów rocznie.
2022-10-18, 09:37
Emerytowani piloci są wykorzystywani, aby pomóc zrozumieć Chińczykom, w jaki sposób działają zachodnie samoloty oraz zachodni piloci, co może być kluczowe w przypadku jakiegokolwiek konfliktu, np. nad Tajwanem.
"Są oni bardzo atrakcyjnym kontyngentem ludzi, by następnie przekazywać tę wiedzę. (Chiny) biorą zachodnich pilotów z wielkim doświadczeniem, aby pomóc rozwinąć chińską taktykę i możliwości wojskowych sił powietrznych" - powiedział cytowany urzędnik.
Wielka Brytania po raz pierwszy dowiedziała się o pojedynczych przypadkach rekrutacji byłych pilotów wojskowych w 2019 roku. Pandemia Covid-19 spowolniła próby, bo podróż do Chin była prawie niemożliwa, ale teraz próby rekrutacji wzrosły, co zaowocowało wydanym alertem.
Jak pisze jednak SkyNews, Wielka Brytania nie ma wielu narzędzi do zmuszenia swoich byłych oficerów do rezygnacji z pracy dla Pekinu.
REKLAMA
Brytyjscy piloci w chińskim wojsku. Łamią ustawę o tajemnicy służbowej?
Do pozyskiwania emerytowanych pilotów Chiny wykorzystują zewnętrzne firmy rekrutacyjne, w tym mającą siedzibę w Republice Południowej Afryki Test Flying Academy of South Africa, choć podkreślono, że nie ma ona żadnego związku z rządem tego kraju.
Jeśli chodzi o zrekrutowanych byłych brytyjskich pilotów, to latali oni myśliwcami Typhoon i Tornado, odrzutowcami Harrier oraz śmigłowcami wojskowymi Wildcat i Merlin. Chiny próbują też rekrutować byłych pilotów, którzy szkolili się w lataniu na amerykańskim odrzutowcu piątej generacji F-35, ale jak się uważa, te wysiłki były do tej pory bezskuteczne. Podobnie nieskuteczne były próby zwerbowania pilotów aktualnie służących w siłach powietrznych.
Według brytyjskiego ministerstwa obrony, nie ma dowodów na to, że którykolwiek z pilotów złamał ustawę o tajemnicy służbowej lub popełnił jakiekolwiek przestępstwo, a celem alertu jest próba zniechęcenia do przyjmowania takich ofert oraz przypomnienie personelowi o obowiązkach w zakresie ochrony informacji wrażliwych.
"Cały obecnie służący i były personel podlega już ustawie o tajemnicy służbowej, a my dokonujemy przeglądu stosowania umów o poufności i umów o nieujawnianiu informacji w całym ministerstwie obrony, podczas gdy nowy projekt ustawy o bezpieczeństwie narodowym stworzy dodatkowe narzędzia, aby stawić czoła współczesnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, w tym temu" - oświadczył rzecznik resortu.
REKLAMA
- Blinken o zmianie podejścia Chin do Tajwanu. Wskazuje na większą agresywność Pekinu
- Tajwan reaguje na chińskie groźby. "Nie zrezygnujemy z suwerenności i demokracji"
- Chiny "zaniepokojone" sytuacją na Ukrainie. Wzywają swoich obywateli do ewakuacji
Zobacz: wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia
PAP/IAR
asp
REKLAMA