more_horiz
Wiadomości

Rozpoczął się XX zjazd KPCh. Xi Jinping: nigdy nie wyrzekniemy się możliwości użycia siły ws. Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 06:40
W Pekinie rozpoczął się XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin. Otwierając wydarzenie, przewodniczący KPCh Xi Jinping powiedział, że Chiny prowadzą walkę z tajwańskim separatyzmem i są zdeterminowane oraz zdolne bronić swojej integralności terytorialnej. - Nigdy nie obiecamy, że wyrzekniemy się użycia siły, i zastrzegamy sobie możliwość użycia wszelkich koniecznych środków - wskazał.
W Pekinie rozpoczął się XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin
W Pekinie rozpoczął się XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii ChinFoto: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Przewodniczący KPCh Xi Jinping odniósł się też do sytuacji w Hongkongu. Władze w Pekinie przejęły kontrolę nad miastem po antyrządowych protestach z 2019 roku. Przewodniczący KPCh nazwał ten proces "przejściem od chaosu do zarządzania".

Bronił także polityki w zakresie walki z COVID-19. W Chinach wprowadzono bardzo restrykcyjną politykę, a ograniczenia epidemiczne w części kraju obowiązują do dziś. Xi Jinping stwierdził, że w walce z pandemią Chiny postawiły "ludzi i ich życie na pierwszym miejscu" i że osiągnięto znaczne postępy w kontrolowaniu epidemii.

Xi Jinping poruszył również kwestię religii, zaznaczając, że wszystkie grupy religijne w Chinach muszą mieć "chińską orientację". To odniesienie do prowadzonej pod jego rządami polityki "sinizacji" religii, czyli dopasowania ich do chińskiej kultury głównego nurtu i podporządkowania zwierzchnictwu partii. W ostatnich latach pojawiały się doniesienia o burzeniu meczetów, usuwaniu krzyży z kościołów i oskarżenia o prześladowanie muzułmanów.

Przywódca ocenił też, że w ostatnich latach następowała "ciągła poprawa" i "wszechstronna, fundamentalna transformacja środowiska internetowego" w Chinach. Komentatorzy oceniają to jako pochwałę dla działania cenzury i kontroli ideologicznej, która znacznie nasiliła się pod rządami Xi Jinpinga.

Ponadto Xi Jinping nie odniósł się, nawet pośrednio, do wojny na Ukrainie ani relacji z Rosją - zauważył dziennik "New York Times". Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji, a według części ekspertów milczące przyzwolenie na inwazję pogorszyło ich relacje z USA i Europą.

XX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Zjazd KPCh potrwa do 22 października. W tym czasie wybrane zostaną najwyższe władze partii. Spotkanie odbywa się raz na pięć lat. Weźmie w nim udział około 2300 najwyższych rangą członków Komunistycznej Partii Chin.

Eksperci przewidują, że Xi Jinping zostanie wybrany przewodniczącym partii po raz trzeci. Jest to możliwe dzięki zmianom w konstytucji znoszącymi kadencyjność najwyższego urzędu, a także cenzus wiekowy, które pozwalają obecnemu przewodniczącemu na trzecią kadencję.

Czytaj także:

ng//IAR//PAP//kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także