more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki dziękuje przyszłej premier Włoch. "Za odważne słowa i politykę wobec Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 18:53
Premier Mateusz Morawiecki chwali przyszłą włoską premier Giorgię Meloni i dziękuje jej za jasne poparcie dla Ukrainy. Szef polskiego rządu po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli powiedział, że cieszy się na współpracę z nowymi włoskimi władzami. Rząd Giorgi Meloni zostanie zaprzysiężony jutro (sobota) o 10.00.
Premier Mateusz Morawiecki dziękuje przyszłej włoskiej premier za poparcie dla Ukrainy
Premier Mateusz Morawiecki dziękuje przyszłej włoskiej premier za poparcie dla UkrainyFoto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Mateusz Morawiecki przypomniał, że z Giorgią Meloni zna się już od kilku lat.

Jest wspaniałym liderem. Rozumie wartości, rozumie też wszystkie zawiłości obecnej sytuacji w Europie. Myślę tu także o zrozumieniu trudnej sytuacji na wschodniej flance NATO i Unii Europejskiej. Jestem jej szczególnie za to wdzięczny. Dziękuję, Giorgio, za twoje odważne słowa i odważną politykę wobec Ukrainy - powiedział szef polskiego rządu.

Przyszła premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała kilka dni temu, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę i próbie aneksji części ukraińskiego terytorium, której nie można zaakceptować, sytuacja w tym kraju staje się bardzo poważna. Wyraziła nadzieję, że Unia Europejska będzie w stanie zareagować na to solidarnie i odważnie. Włoska polityk potępiła też eskalację rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Szefowa partii Bracia Włosi ostro skrytykowała również swojego koalicyjnego partnera - lidera Forza Italii - Silvio Berlusconiego za jego słowa, próbujące uzasadnić rosyjską inwazję na Ukrainę.

"Wspaniały przyjaciel i przywódca". Szef polskiego rządu o odchodzącym premierze Włoch

Mateusz Morawiecki chwalił również odchodzącego premiera Włoch Mario Draghiego.

- Był wspaniałym przyjacielem i przywódcą w trudnym czasie COVID-u i rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozumie rynki finansowe, rozumie konsekwencje fluktuacji na rynkach i przełożenie na realną gospodarkę, dlatego też jego rada i doświadczenie były niezwykle ważne dla Rady Europejskiej - dodał polski premier.

Giorgia Meloni przyjęła od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia rządu i przedstawiła listę ministrów. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku premiera w historii Włoch. Zaprzysiężenie rządu odbędzie się w sobotę o godz. 10.00.

Posłuchaj
00:26 12006078_1.mp3 Mateusz Morawiecki przypomniał, że z Giorgią Meloni zna się już od kilku lat. Jest ona wspaniałym liderem (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej w Programie 1 Polskiego Radia

IAR

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także