Iran: nie ustają protesty po śmierci Mahsy Amini. "Bądźmy razem na rzecz wolności"
W Iranie nie ustają protesty po śmierci 22-letniej Mahsy Amini. Wystąpienia zapoczątkowane przez młode Iranki trwają od sześciu tygodni, a w sobotę przyłączyła się do nich część pracowników przemysłu.
2022-10-22, 20:19
Strajki rozpoczęły się w miastach Sanandadż, Bukan, Saqez i Tabriz. Ponadto protestują studenci z Teheranu, Kermanszah, Hamedan, Ahwaz i Jasudż. Z powodu ograniczania dostępu do internetu przez władze Iranu, trudno jest zweryfikować miejsca protestów i liczbę ich uczestników.
"Bądźmy razem na rzecz wolności"
W sobotę organizatorzy protestów zaapelowali o przystąpienie do strajków i wyjście na ulice. "W sobotę bądźmy razem na rzecz wolności" - napisała aktywistka Atena Daemi na Twitterze we wpisie, w którym opublikowała wizerunek kobiety z odkrytą głową i pięścią uniesioną do góry.
Na innym udostępnionym materiale widać dziesiątki robotników zbierających się przed fabryką czekolady w Tabriz na północnym zachodzie kraju.
Związek nauczycieli w Iranie wezwał do ogólnokrajowego strajku w niedzielę i poniedziałek w związku z represjami podczas tłumienia protestów, które według Amnesty International kosztowały życie co najmniej 23 dzieci.
REKLAMA
Iran protestuje
Masowe protesty w Iranie rozpoczęły się 16 września, gdy Mahsa Amini zmarła po opuszczeniu komisariatu "policji moralności". Kobieta została zatrzymana za rzekome niedostosowanie okrycia głowy do wymogów szariatu. Rodzina zmarłej oskarżyła policję o pobicie 22-latki.
Początkowo demonstrujący sprzeciwiali się policyjnej brutalności i surowemu traktowaniu kobiet w islamskiej republice. Z czasem wystąpienia przybrały charakter antyrządowy. Teheran oskarża Stany Zjednoczone o inspirowanie protestów i destabilizację sytuacji w kraju.
Od początku wstąpień w starciach z siłami porządkowymi zginęło już ponad 220 osób.
Demonstracje na świecie
Demonstracje trwają także w wielu miejscach na świecie na znak solidarności z irańskim ruchem protestacyjnym. Akcje poparcia dla protestujących Iranek i Irańczyków odbyły się między innymi w Tokio gdzie demonstranci trzymali portrety Amini i innych zabitych podczas protestów, a także transparent z hasłem protestu: "Kobiety, życie, wolność". Podobna manifestacja odbyła się m.in. w Berlinie.
REKLAMA
- Iran zostanie objęty sankcjami za tłumienie protestów. Jest zgoda Unii Europejskiej
- Pożar w irańskim więzieniu. Wydarzeniom przygląda się Departament Stanu USA
IAR/PAP/jb
REKLAMA