more_horiz
Wiadomości

Izrael zniszczył większość wojskowej infrastruktury Iranu w Syrii. Zlikwidował też szlaki dostaw broni

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 12:49
Armia Izraela zniszczyła około 90 proc. wojskowej infrastruktury Iranu w Syrii oraz zlikwidował szlaki irańskich dostaw broni do tego kraju - poinformował dziennik "Jerusalem Post", powołując się na źródła w izraelskiej administracji państwowej.
Izrael zniszczył 90 proc. wojskowej infrastruktury Iranu w Syrii
Izrael zniszczył 90 proc. wojskowej infrastruktury Iranu w SyriiFoto: PAP/ATEF SAFADI

Izrael zdołał niemal kompletnie powstrzymać Iran i sojuszników, w tym libański Hezbollah, przed produkcją broni w Syrii - podał dziennik.

Źródła "JP" wyjaśniły, że izraelskie siły zbrojne zniszczyły trasy przemytu broni biegnące przez morze, powietrze oraz ląd. Wskutek ataków ograniczone zostały również zdolności produkcji broni przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, ponieważ armia syryjska korzystała często z tym samych fabryk, co Iran i Hezbollah.

"Pomimo ostatnich napięć pomiędzy Izraelem i Rosją, która przestrzegła Tel Awiw przed ewentualnym dostarczaniem Ukrainie broni, mechanizm zapobiegający incydentom wojsk rosyjskich i izraelskich w Syrii działa" - podano w dzienniku. 

Temat irańskich dronów na posiedzeniu ONZ

Agencja Reutera, opierając się na anonimowych źródłach dyplomatycznych, poinformowała, że USA, Wielka Brytania i Francja planują poruszyć temat doniesień o używaniu przez Rosję irańskich dronów w walkach na Ukrainie na odbywającym się w środę zamkniętym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. 

Niezależnie od tego, władze Ukrainy zaprosiły ekspertów ONZ do zbadania zestrzelonych irańskich dronów, używanych do atakowania celów cywilnych w tym kraju. Według władz w Kijowie używanie tej broni narusza przyjętą w 2015 r. rezolucję Rady Bezpieczeństwa nr 2231. Dokument dotyczy międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Zachodem a Iranem i zawiera klauzule ograniczające możliwość eksportowania i zakupu przez Teheran zaawansowanych technologii militarnych, w tym dronów. 

Według informacji Reutera przedstawiciele Waszyngtonu, Londynu i Paryża również zgadzają się, że sprowadzanie irańskich dronów do Rosji narusza tę rezolucję.

 Czytaj także:

Zobacz także: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także